Oferta przedszkola

Witamy!

Przedszkole nr 2 w Tarnowskich Górach jest miejscem , w którym „ …dzieci są wiosną rodziny i społeczeństwa, nadzieją która ciągle kwitnie , przyszłością, która bez przerwy się otwiera…” (Jan Paweł II). Wszechstronna działalność placówki, skoncentrowana głównie na dziecku oraz na jego rodzicach, w pełni zapewnia każdemu wychowankowi, lepszy start na kolejnym etapie kształcenia.

Dzięki prowadzonej integracji dzieci zdrowych z dziećmi niepełnosprawnymi, od najmłodszych lat są one uczone empatii, tolerancji i współpracy, a efekty tej pracy są zauważone i wysoko oceniane zarówno przez rodziców jak i środowisko lokalne.

Zapraszamy do Naszego Przedszkola!

Nasze przedszkole

Placówka istnieje od 1970 roku i znajduje się w centrum miasta, przy cichej i spokojnej ulicy Gruzełki 17. Jest to placówka publiczna, której organem prowadzącym jest Gmina Tarnowskie Góry. Placówka mieści się w wolnostojącym , otoczonym terenem zielonym piętrowym budynku. Znajduje się tu duży plac zabaw z różnego typu sprzętem ogrodowym, dostosowanym do rekreacji i aktywności ruchowej przedszkolaków. Atutem przedszkola jest jego położenie z dala od ruchliwej ulicy. Infrastruktura placówki odpowiada wymogom przepisów bhp oraz przepisom przeciwpożarowym.
Sale zabaw są estetyczne, kolorowe, przestrzenne i słoneczne, wyposażone w kąciki do zabaw tematycznych, plastycznych oraz konstrukcyjnych i przyrodniczych. Każda sala posiada oddzielną łazienkę.
Wszystkie zabawki i pomoce dydaktyczne są dostosowane do potrzeb dzieci.
Przedszkole posiada „Salę SI”- zorganizowaną do terapii dzieci niepełnosprawnych oraz gabinety specjalistyczne.
Przyjęta i realizowana koncepcja pracy uwzględnia potrzeby wszystkich dzieci, ich rodziców i lokalnej społeczności.

dziewczynka z zespołem Downa bawiąca się figurkami dinozaurów

Grupa dla dzieci z niepełnosprawnościami

Od 1982 roku prowadzimy grupę dla dzieci z niepełnosprawnościami, które mogą korzystać z wielu zajęć dodatkowych oraz terapii wspomagających ich rozwój m.in. rehabilitacja ruchowa, terapia SI, dogoterapia, felinoterapia, hipoterapia, alpakoterapia,  zajęcia logopedyczne, zajęcia z psychologiem.

WSZYSTKIE TERAPIE ORAZ ZAJĘCIA DLA DZIECI O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH SĄ BEZPŁATNE!!!

Dzieci niepełnosprawne, które dzięki indywidualnemu podejściu kadry pedagogicznej, specjalistów oraz całego personelu otrzymują wsparcie i pomoc, aktywnie uczestniczą we wszystkich zajęciach, uroczystościach i imprezach organizowanych na terenie placówki oraz w środowisku lokalnym, mogą się w pełni rozwijać.
Pracujący w przedszkolu nauczyciele, specjaliści m.in. logopeda oraz współpracujący z przedszkolem pedagodzy, psycholodzy i rehabilitanci prowadzą terapeutyczne zajęcia indywidualne i grupowe z dziećmi oraz w różnorodny sposób wspierają rodziców i udzielają fachowych porad w ramach szeroko pojętej pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Placówka sprawuje opiekę nad dziećmi, w tym także dziećmi niepełnosprawnymi dostosowując metody i sposób oddziaływań do wieku dziecka i jego możliwości rozwojowych.
W pracy z dziećmi wykorzystujemy elementy metod:

• Pedagogika zabawy
  • Ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne
  • Muzykoterapii
  • Relaksacyjnych
  • Dennisona
  • Klanza
  • Dobrego Startu

Zajęcia dodatkowe

Dzieci uczęszczające do naszego przedszkola mogą korzystać z bogatej oferty bezpłatnych zajęć dodatkowych m.in.

• Religia
  • Wyjazdy dzieci na basen
  • Dogoterapia
  • Alpakoterapia
  • Zajęcia logopedyczne
  • Rytmika z elementami tańca
  • Gimnastyka korekcyjna
dziecko w czepku i okularkach pływające w basenie przy pomocy dmuchanego koła ratunkowego
Bębny w różnych rozmiarach, Wkoło siedzą dzieci

Ciekawe wydarzenia

Nasi podopieczni uczestniczą nie tylko w obowiązkowych i dodatkowych zajęciach dydaktycznych, ale również w wielu ciekawych warsztatach, spotkaniach, przedstawieniach teartalnych i wycieczkach.

Dzieci maja okazję spotkać się np.  z policjantem, leśnikiem i strażakiem. Mogą również obejrzeć teatrzyk lub posłuchać koncertu. Organizowane są także różnorodne warsztaty plastyczne i naukowe oraz wycieczki np. do palmiarnii, egzotarium czy Zabytkowej Kopalni Srebra.

Wiosną odbywa się rodzinny piknik z mnóstwem atrakcji dla dzieci i ich rodziców.

Przedszkolne uroczystości

W ciągu roku, w przedszkolu organizowanych jest szereg uroczystości z udziałem dzieci i rodziców m.in. Biesiada Śląska, Jasełka i wspólne kolędowanie, Dzień Babci i Dziadka oraz Dzień Rodziny.

Dzieci biorą również udział we wspólnej Wigilii, Śniadaniu Wielkanocnym, Spotkaniu z Mikołajem i Balu Karnawałowym.

Karnawałowe dekoracje. Nad drzwiami kolorowe balony i napis bal karnawałowy. Na podłodze przygotowane maski.

Nasze motto

Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.