Zajęcia terapeutyczne 1 kwietnia 2020 r.

1 kwietnia 2020

Szanowni Państwo,

Kontynuując zapowiedziany wcześniej cykl zabaw domowych, w ramach tego tygodniowego zadania proponuję zabawę w KOLORO-WĘCHO-SMAKI.

Do zabawy są potrzebne: nieprzezroczyste kubki (takie same), różnego rodzaju produkty spożywcze takie jak cytryna, cukier, kawałek pieczywa, truskawki, jabłko, maliny, burak, brukselka, pomarańcza itp.

Kilka (2-3) wybranych produktów spożywczych należy położyć przed dzieckiem na stole – tak, by je widziało. Następnie należy przykryć je kubeczkami. Grając w grę po raz pierwszy można mówić po kolei, jaki produkt jest przykrywany. Następnie należy zapytać dziecka, pod którym kubeczkiem ukryta jest np. cytryna? Gdy pociecha wybierze odpowiedni kubeczek sprawdźcie, czy prawidłowo odgadł. Wraz z nabieraniem wprawy można dodać czwarty i kolejny kubeczek sprawdzając czy tym razem dziecko też zapamięta lokalizację produktu. Ciekawość dziecka z reguły jest na tyle duża, że  z chęcią będzie sprawdzać jak smakuje i pachnie dany produkt. Jest to dobra okazja do nauki rozpoznawania kolorów, zapachów, smaków. W zabawie dziecko może zamienić się rolami z rodzicem – pozwólcie dziecku pozakrywać przedmioty. Zaawansowaną wersją zabawy jest odnajdywanie par – przygotowujemy po dwa takie same produkty, przykrywamy je kubeczkami. Następnie odkrywamy jeden kubeczek a zadaniem dziecka jest odnalezienie pasującego produktu.

Przedstawiona zabawa znakomicie ćwiczy pamięć, uczy koncentracji oraz rozwija samokontrolę u dziecka. Jednocześnie zachęca do używania różnych zmysłów, może być urozmaiceniem posiłku.

Pozdrawiam serdecznie,

Psycholog – Patrycja Kotelon-Langosz.

Inne artykuły z tej kategorii:

Skip to content