Szukamy pozytywki

19 marca 2020

Witam serdecznie, na dziś proponuję z dzieckiem zabawę w poszukiwanie dźwięków. lokalizacja źródła dźwięku jest kluczową umiejętnością w procesie rozwijania mowy. Dziecko uczy się koncentrować słuchowo i wyodrębniać dźwięki. Zabawa w chowanie przedmiotu ćwiczy rozumienie relacji widzieć – wiedzieć (gdy nie widzę , gdzie dorosły schował przedmiot, nie wiem , gdzie on jest).

Co przygotować ?

Pozytywkę lub inny przedmiot (np. grająca kartka, zabawka, timer itp.), dwa pudełka lub dwie miski.

Jak się bawić?

Pokazujemy dziecku przedmiot (np. pozytywkę) oraz demonstrujemy dźwięk, który on wydaje. następnie ukrywamy go pod jednym z pudełek (misek) i czekamy na reakcję dziecka. Jego zadaniem jest odnaleźć grający przedmiot.Później chowamy go ,gdy dziecko nie patrzy i ponownie zachęcamy je, aby poszukało, skąd dochodzi dźwięk.

Mała zmiana.

> Co jakiś czas zmieniamy grający przedmiot.

> Ustawiamy dwa pudełka po przeciwległych stronach, pod jednym ukrywamy pozytywkę. Zadaniem dziecka jest wskazać źródło dźwięku.

>Ukrywamy przedmiot w pomieszczeniu bez użycia pudełek. Gdy dorosły schowa przedmiot, prosi dziecko, aby weszło do pokoju i znalazło go.

>Możemy wprowadzić zmianę ról – dorosły wychodzi z pokoju, a w tym czasie dziecko (czasem z pomocą drugiej osoby – dorosłego, innego dziecka) chowa pozytywkę.

Udanej zabawy!

Inne artykuły z tej kategorii:

Pieczątki

Pieczątki

Ta zabawa uczy samoorganizacji i planowania czynności, umiejętności ważnych dla samodzielnego nabywania wiedzy, indywidualnej zabawy i wykonywania zadań. Jeśli wykorzystujemy różne sposoby zabawy, dziecko uczy się elastyczności w ustalaniu reguł. Poprzez zabawę...

czytaj dalej
Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje

https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM Wszystkim Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy,  by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości. Z okazji wakacji życzymy wszystkim dzieciom bezpiecznych i ...

czytaj dalej
Skip to content