Rytmiczny spacer

8 kwietnia 2020

Rytm jest podstawą każdego płynnego ruchu. Spacerowanie równym krokiem to dobra metoda ćwiczenia rytmicznych ruchów i uświadamiania sobie własnego ciała. Dziś zapraszam do zabawy w rytmiczne chodzenie i skakanie. Możecie bawić się całą rodziną.

Przygotowanie

Stajemy na linii, trzymając się za ręce.

Jak się bawić?

Rozpoczynamy zabawę mówiąc: „Chodzimy, chodzimy, chodzimy”, idąc powoli do przodu. Kiedy poruszamy się równym krokiem w przód, dorosły zatrzymuje się i wydaje komendę: „Skaczemy”, demonstrując skok. W razie potrzeby pomagamy dziecku wykonać polecenie.

Następnie dorosły ustala rytm zabawy. Jeśli dziecko (dzieci) jest bardzo aktywne i dobrze skacze, może chodzić szybciej, w rytmie na cztery, na przykład:

Chodzimy

Chodzimy

Chodzimy

Skaczemy!

Jeśli dziecko potrzebuje jednak więcej czasu na zmianę ruchu z chodzenia na skakanie, możecie bawić się w rytmie na osiem:

Chodzimy

Chodzimy

Chodzimy

Chodzimy

Chodzimy

Chodzimy

Chodzimy

Chodzimy

Skaczemy!

Odmiany

>Tempo może być szybkie lub wolne, a ruch także w tył i w bok

>Zamiast słów można użyć dźwięków, żeby ćwiczyć różne głoski. Powtarzajcie na przykład: „La, la, la, la, la, la, la, bu!”

>Użyj innych komend, takich jak: „Biegamy, biegamy, biegamy, stop!” albo: „Obrót, obrót, obrót, bum!” (W przeciwieństwie do niektórych dorosłych, dzieci naprawdę bawi upadanie na podłogę!)

Ta gra przyda się szczególnie dzieciom, które są zwykle niezdarne i potrzebują więcej pracy nad świadomością własnego ciała. Można ją zwiększyć, wypróbowując różne odmiany tej zabawy.

Inne artykuły z tej kategorii:

Pieczątki

Pieczątki

Ta zabawa uczy samoorganizacji i planowania czynności, umiejętności ważnych dla samodzielnego nabywania wiedzy, indywidualnej zabawy i wykonywania zadań. Jeśli wykorzystujemy różne sposoby zabawy, dziecko uczy się elastyczności w ustalaniu reguł. Poprzez zabawę...

czytaj dalej
Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje

https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM Wszystkim Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy,  by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości. Z okazji wakacji życzymy wszystkim dzieciom bezpiecznych i ...

czytaj dalej
Skip to content