ROŚLINY CEBULA I SZCZYPIOREK

6 kwietnia 2020

Witam rodziców i Krasnale. Dzisiaj zabawimy się w ogrodnika i spróbujemy posadzić cebulę i szczypiorek. Miłej zabawy. Pozdrawiam.

Pomoce:

  • kilka pęczków cebuli (jeden ma zielone pędy liści,, cebula czerwona
  • szklanka
  • nóż
  • deska
  • wata lub płatek ręcznika papierowego
  • ziemia do roślin
  • chusteczka do oczu

Uprawa cebuli. Zobaczcie, mam tutaj różne rośliny cebulowe – takie, które wyrastają z cebulki. Jest cebula i czosnek.

Popatrzcie jedna z nich ma zielone liście, nazywamy je szczypiorkiem. Za chwilę posadzimy ją i zobaczymy jak wyrośnie ale teraz przyjrzymy się jak wygląda z zewnątrz.

Jedną z nich przetnę na pół… Pierwsza skórka jest bardzo cienka. Zobaczcie sami przykładając ją w stronę okna…

Teraz cebulę przetnę na pół… Jak wygląda wewnątrz?

Cebula posiada warstwy, można je ostrożnie wyjąć i rozłożyć, zobaczymy ile jest w tej cebuli?

Między każdą warstwą jest cienka, przeźroczysta warstwa. Dotknijcie jej – przykleja się – dzieje się tak za sprawą soku cebuli. Kto się odważy spróbować kawałka cebuli? … jaki jest smak?

Jeśli w czasie pracy dzieci zaczynają pocierać oczy – może to być moment by wyjaśnić, że sok cebuli drażni oczy i powoduje łzawienie. Jeśli go nie reakcji płaczu można go wywołać krojąc całą cebulę i prosząc każde z dzieci by nachyliły się nad pokrojoną cebulę i powąchały ją.

Sadzenie cebuli. (Warto od razu posadzić kilka, najlepiej każde dziecko sadzi własną cebulę). Przygotujcie szklanki (lub plastikowe kubeczki i papierowe ręczniki) i włóżcie do niej cebulę korzeniami do dołu.

Podobnie, warto posadzić czerwoną cebulę.

Obserwacja rozwoju rośliny. Obserwujemy zmiany w liściach oraz korzeniach, a także w miękkości całego warzywa (czy aby nie mięknie – miała za dużo wody). Gdy roślina będzie miała niewielkie korzonki (jak na zdjęciach) wówczas warto posadzić roślinę do ziemi dla roślin (również w szklance lub doniczce).

Warto również porównać rozwój cebuli z rozwojem zasadzonego czosnku

Na koniec gdy szczypiorek jest dojrzały (ale nie przejrzały – zieleń liści wchodzi w żółty kolor) wówczas dzieci powinny mieć możliwość spróbować szczypiorku na kromce chleba.

Na koniec warto podać dzieciom syrop z cebuli z cukrem (na przeziębnie).
Domowy przepis: do słoika wkładamy na przemian cebulę pokrojoną w talarki i przysypujemy dużą ilością cukru lub miodu. Pozostawiamy na noc, następnego dnia odcedzamy. Gotowy napój podawać po jednej łyżeczce kilka razy dziennie.

Inne artykuły z tej kategorii:

Pieczątki

Pieczątki

Ta zabawa uczy samoorganizacji i planowania czynności, umiejętności ważnych dla samodzielnego nabywania wiedzy, indywidualnej zabawy i wykonywania zadań. Jeśli wykorzystujemy różne sposoby zabawy, dziecko uczy się elastyczności w ustalaniu reguł. Poprzez zabawę...

czytaj dalej
Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje

https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM Wszystkim Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy,  by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości. Z okazji wakacji życzymy wszystkim dzieciom bezpiecznych i ...

czytaj dalej
Skip to content