Pieczątki

30 czerwca 2020

Ta zabawa uczy samoorganizacji i planowania czynności, umiejętności ważnych dla samodzielnego nabywania wiedzy, indywidualnej zabawy i wykonywania zadań. Jeśli wykorzystujemy różne sposoby zabawy, dziecko uczy się elastyczności w ustalaniu reguł. Poprzez zabawę dziecko uczy się wykonywać sekwencję działań (zamacza pieczątkę w tuszu, odnajduje odpowiednie miejsce, równo przybija i ocenia jakość wykonania).

Co przygotować?

Kartki papieru, pieczątki, tusz, ołówek, kostkę do gry.

Jak się bawić?

Najprostszą zabawą z pieczątkami jest przybijanie ich na kartce. Aby zabawa miała regułę, wprowadzamy wybraną zasadę, np. przybijamy pieczątki w narysowane ołówkiem okręgi, przybijamy pieczątki na zmianę (raz dziecko, raz dorosły), rzucamy kostką i przybijamy tyle pieczątek, ile oczek wyrzuciliśmy na kostce.

Mała zmiana

>Na kartce rysujemy kółka dwoma kolorami pisaków (np. czerwone i zielone). Umawiamy się z dzieckiem, że jeden kolor wypełnia pieczątką rodzic, a drugi – dziecko.

>Przybijamy pieczątki tworząc rytmy, np. buźka – słoneczko – buźka – słoneczko. Zadaniem dziecka jest dokończyć wzór.

>Na kartce wielkości pocztówki zaznaczamy krzyżykiem miejsce, w którym należy przybić pieczątkę. Układamy na stosie kilka kartek i prosimy dziecko, aby je opieczętowało. Na każdej kartce powinno być zaznaczone inne miejsce.

Przybijanie pieczątek nie powinno być tylko mechaniczną czynnością wykonywaną przez dziecko. rodzic powinien czynnie uczestniczyć w tej aktywności i wspólnie ze swoją pociechą wykonywać zadanie. Pieczątki są atrakcyjne, jednak szybko się nudzą, jeśli nie pokaże się dziecku, jak urozmaicić zabawę.

Udanej zabawy!

Inne artykuły z tej kategorii:

Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje

https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM Wszystkim Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy,  by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości. Z okazji wakacji życzymy wszystkim dzieciom bezpiecznych i ...

czytaj dalej
Ładowanie wagoników

Ładowanie wagoników

Zapraszam Was do zabawy rozwijającej rozumienie mowy oraz umiejętność planowania działania. Dziecko podczas tej zabawy uczy się realizacji zadania złożonego z kilku działań, podczas których ważna jest współpraca z drugą osobą. Co przygotować? Kilka pojemników (np....

czytaj dalej
Skip to content