Nauka zdalna 5-cio latki

mar 31, 2021

  1. Zabawa słowna: układajcie dla siebie nawzajem zagadki o zjawiskach pogodowych. Określajcie ich charakterystyczne cechy, tak by naprowadzić odgadującego na prawidłową odpowiedź.
  2. Mowa: obejrzyjcie w internecie profesjonalną prognozę pogody dla Polski i wskażcie zjawiska pogodowe, które się w niej pojawiły. Wyjaśnijcie, czym zajmuje się synoptyk, a czym meteorolog. Spróbuj przedstawić własną prognozę pogody na najbliższy dzień. np. na stronie : Oglądaj TVN Meteo w internecie
  3. Karta pracy: obejrzyj i opowiedz historyjkę obrazkową (s. 54). Używaj określeń: najpierw, potem, wreszcie, na końcu. Przedstaw własne zakończenie i je narysuj. Dokończ rysować wzór na dole strony. (KP5.3 s. 54)
  4. Zabawa badawcza: zaobserwuj, w jaki sposób tworzą się chmury. Poproś dorosłego o przeprowadzenie doświadczenia, zachowaj ostrożność. Po zakończeniu eksperymentu opowiedz jego poszczególne elementy, spróbuj wyciągnąć wnioski.

Sposób wykonania doświadczenia:

Do doświadczenia potrzebne będą: woda, czajnik, talerzyk, kostki lodu, latarka. Najlepiej wykonać doświadczenie w zacienionym pomieszczeniu.

Doświadczenie wykonywane przez osobę dorosłą: Do czajnika elektrycznego wlej zimną wodę i ją zagotuj. Następnie przelej ją do szklanej miski. Połóż na misce z gorącą wodą ostrożnie talerzyk z kilkoma kawałkami lodu. Para wodna wydobywająca się z ogrzanej wody zetknie się z zimnym powietrzem i utworzy się chmura. Będzie lepiej widoczna, gdy zasłony będą zasłonięte, a dziecko poświeci na miskę latarką.

Wniosek: Chmury to zbiory bardzo małych kropelek wody lub kryształków lodu – tak lekkich, że unoszą się w powietrzu. Powstają, gdy ogrzane, wilgotne powietrze, wznosząc, ochładza się, a para ulega skropleniu tak jak w doświadczeniu.

  • Karta pracy: obejrzyj ilustracje i wykonaj zadanie na s. 55. (KP5.3 s. 55). Dla pomocy można dzieciom na prawą rączkę założyć gumkę – recepturkę albo zawiązać tasiemkę, wcześniej mówiąc, na której ręce jest gumka / tasiemka. 🙂 Powodzenia
Skip to content