Kurko, kurko Szaropiórko

kura siedząca w koszyku z jajkami

8 kwietnia 2020

Witam Was ponownie moi drodzy!

Już za chwlę będą Święta! Najważniejszym symbolem Świąt Wielkanocnych jest jajko – symbol nowego życia!

Leżą w koszyczku pięknie wystrojone, malowane, pisane, drapane lub kraszone! Poprośmy kurkę o jajeczka – będzie piękna pisaneczka!

Zapraszam do wysłuchania Wielkanocnej Bajki oraz do śpiewania piosenki o kurce Szaropiórce!

Transkrypcja: Na Wielkanoc rolnik Janek kupił na ryneczku małą kurkę białopiórkę w złotym pudełeczku. Kiedy Janek ją kupował kurka przyrzekała, że będzie mu duże jajka w kurniku składała. Janek z żoną piękny kurnik kurce zbudowali i codziennie na jajeczka świeżutkie czekali. Ale kurka wcale jajek nieść nie zamierzała. Jadła ziarno, piła wodę i odpoczywała. Żona łapie się za głowę: “Co to jest za zwierzę! Kurka co nie znosi jajek? Oczom swym nie wierzę!” Dni mijały bardzo szybko. Święta się zbliżały, ale jajka się w kurniku wciąż nie pojawiały! W końcu janek postanowił: “Trzeba kurkę sprzedać. Z tak leniwą kurką, żono, czeka nas tu bieda.” Słysząc słowa gospodarza, kurka się przyznała.”Wiem nie byłam dobrą kurką, bo leniuchowałam.” Zagdakała więc cieniutkim i niewinnym głosem: “Gospodarzu, gospodyni, wybaczcie mi proszę!” Siadła prędko do skrzyneczki i zniosła jaj kilka. No a potem ze dwadzieścia nim minęła chwilka. Sprytna kurka miała jeszcze jedną niespodziankę. Raz znosiła zwykłe jajko, a raz znów pisankę. Na ten widok Janek z żoną prawie oniemieli. Takich cudów jeszce w życiu nigdy nie widzieli. Pokochali swoja kurkę – jajeczka zebrali i za świąteczne wypieki zaraz się zabrali. Gdy potrawy wielkanocne były już gotowe szybko poszli po koszyczek i wstążeczki nowe. Potem koszyk na Wielkanoc pieknie przystroili. Do koszyczka ciasta oraz pisanki włozyli. A w sobotę wielkanocną pięknie się ubrali, do kościoła ze święconką razem się wybrali. Sąsiedzi widząc to wszystko bardzo się dziwili, lecz po świętach chętnie jajka od Janka kupili. Odtąd kurka niosła jajka. Dobrze im się żyło. Wszyscy bardzo się kochali, aż popatrzeć miło. A teraz zapraszam Was dzieci do wspólnego zaśpiewania piosenki “Kurka, kurka, szaropiórka” (Muzyka) Kurko, kurko, szaropiórko, daj jajeczek sześć, bo na Święta Wielkanocne chcę pisanki mieć. Ko, ko, ko, ko, ko, ko dak. Kurka szara gdacze tak. Ko, ko, ko, ko, ko, juz jajeczka są. Kurko, kurko, szaropiórko, masz pszenicy garść, dziękujemy za jajeczka, które dałaś nam. Ko, ko, ko, ko, ko, ko dak. Kurka szara gdacze tak. Ko, ko, ko, ko, ko, juz jajeczka są.Do widzenia dzieci, do następnego razu. Pa, pa.

Inne artykuły z tej kategorii:

Język angielski  “Pszczółki” – luty (tydzień 2,3)

Język angielski “Pszczółki” – luty (tydzień 2,3)

Temat: 'Are you hungry?' (Czy jesteś głodny?) przypomnienie słownictwa związanego z jedzeniem wysłuchanie i zaśpiewanie piosenki 'Are you hungry?' wykonanie ćwiczeń: zapamiętywanie, układanie obrazków w kolejności. (Instrukcje zamieszczam również w języku polskim, ale...

czytaj dalej
Informacja dla Rodziców

Informacja dla Rodziców

Drodzy Rodzice, informuję, że Mikołaj w grupie "Pszczółek" odbędzie się 02.12.2020 r., bardzo proszę aby w tym dniu dzieci były ubrane w kolorach: biały, czerwony oraz zielony. Na prośbę Rodziców będą wykonywane zdjęcia ze Św. Mikołajem. Natomiast Wigilia grupowa...

czytaj dalej
Skip to content