Kocham moją rodzinę.

mar 17, 2020

Szczęść Boże, Drodzy Rodzice i Kochane Dzieci!

W tym tygodniu zapraszam całą Waszą rodzinę do wyjątkowego zadania. Przed nami kolejny tydzień kwarantanny. Zechciejmy nie zmarnować tego czasu. Dlatego proponuję jego mądre wykorzystanie.

Temat katechezy: Kocham moją rodzinę.

  1. Modlitwa:
  2. Warto wziąć do ręki krzyż lub obrazek święty, zapalić świecę i zrobić razem z dzieckiem znak krzyża.
  3. Zadajmy dziecku pytanie: Gdzie masz serduszko? Do czego służy serduszko? – podprowadzamy dziecko do odpowiedzi, że do kochania.
  4. Połóżmy nasze ręce na sercu i wspólnie odmówmy modlitwę Ojcze nasz…
  5. Rysunek – (nie musi być idealny i dokładny)

Poproście dziecko, aby na kartce papieru narysowało duże serduszko, następnie pokolorowało je na czerwono i wycięło. Warto zrobić to wspólnie (pochwalmy dziecko za to, że tak pięknie to zrobiło).

 Wspólny śpiew:  https://youtu.be/YYYwIBt2MH4  – Sercem kocham Jezusa 

  • Rozmowa:

Kochać to dbać i szanować. Troszczyć się nawzajem o siebie i robić małe, drobne rzeczy, które są bardzo miłe. Te małe, drobne rzeczy bardzo podobają się Panu Bogu i rodzicom. Nasza rodzina jest prezentem od Pana Boga. Dlatego chcemy dbać i troszczyć się o siebie wzajemnie, aby Pan Bóg był szczęśliwy, widząc, że my jesteśmy szczęśliwi. 

Zadajmy dziecku pytanie:

– Co najbardziej lubisz, kiedy rodzice troszczą się o ciebie? – Na serduszku zapiszmy odpowiedzi. Warto też powiedzieć, że rodzice są szczęśliwi, gdy dziecko dba o nich. Odpowiedź zapisujemy w serduszku. Gdy dziecko ma problem z odpowiedzią, warto  podać swoje propozycje. Wtedy będzie mu łatwiej.

  • Bony na miłe rzeczy.

Razem z dzieckiem zróbcie po 7 bonów na miłe rzeczy, na każdy dzień jeden bon. 7 bonów dziecka i 7 bonów rodzica. Każdego dnia będzie można wykorzystać tylko jeden bon dziecka i jeden rodzica. Na każdym bonie napiszcie jedną miłą rzecz. Niech to będą pomysły, które zaproponuje dziecko i te, które będą propozycją rodzica. Z drugiej strony bonu namalujcie tę zapisaną czynność. Ważne, aby dziecko, które nie potrafi czytać, mogło się domyślić, co dany bon symbolizuje. Bony warto umieścić w małym słoiczku, który będzie dostępny dla każdego. Bony dziecka i rodzica mogą się powtarzać. To ćwiczenie będzie zachętą, aby okazywać sobie miłość wzajemną, słuchać wzajemnych potrzeb i na nie odpowiadać. Po zrealizowaniu bonów warto je przykleić na wcześniej wykonanym serduszku. Tak, aby pod koniec tygodnia sprawdzić, ile szczęścia i radości mieliście w dbaniu o siebie wzajemnie i jak bardzo z tego cieszy się Bóg, widząc szczęśliwą rodzinę. Posumowanie można robić każdego dnia, zadając dziecku pytanie: Czy to było miłe i sprawiło ci przyjemność? Warto podsumować i zaznaczyć, że rodzice też są szczęśliwi i Pan Bóg, który widzi jak dbamy o siebie.

Przykład bonów:

-przytulanie, buziaczki,  wspólna modlitwa, wspólna herbatka przy stole, sprzątanie pokoju, wspólna nauka, wspólna gra, czytanie na dobranoc itp.

* Zachęcam do kumulowania tych dobrych czynów. Jeśli dziś było przytulanie, to niech jutro będzie przytulanie i to, co wylosujecie, np. wspólna rodzinna modlitwa. A pojutrze przytulanie, wspólna modlitwa i np. czytanie na dobranoc. I tak dobro będzie się nam mnożyć. Z pożytkiem dla całej Waszej Rodziny.

  • Podsumowanie:

Na koniec lekcji religii zapytaj dziecko – Do czego służy serduszko? – Do kochania.

Bóg kocha każdego z nas. Bardzo kocha naszą rodzinę. Kocha cały świat i wszystkich ludzi. Bóg zaprasza nas do malutkich rzeczy, które stają się wielkie w Jego  kochających oczach.

  • Modlitwa:

Panie Jezu, dziękuję Ci za moją rodzinę – wspólnie mówimy trzy razy.  Znak krzyża.