Jesteśmy badaczami zjawisk atmosferycznych

kwi 6, 2021

Dziś proponuję Wam zabawę w badaczy zjawisk atmosferycznych. Proponuję wykonanie eksperymentu

Jesteśmy badaczami zjawisk atmosferycznych – zabawy badawcze,

– Na pogodę ma wpływ wiele czynników , jednym z nich jest powietrze i wiatr –    czyli powietrze w ruchu.

Dziś dowiemy się: Czy powietrze ma siłę?

 Dziecko otrzymuje balonik, który kładzie na stole. Na baloniku układa książkę. Potem wdmuchuje powietrze do balonika, a książka unosi się do góry.

Wniosek: powietrze ma siłę, może podnieść książkę.

Ciekawostka:  Czasem, gdy ciśnienie jest wystarczająco duże, może unieść nawet ciężarówkę – tak działają podnośniki pneumatyczne.

A teraz sprawdzimy jaką siłę ma wiatr (czyli przemieszczające się powietrze)

Rodzic przygotowuje na stole kilka przeszkód, układa i mocuje ścieżkę – labirynt z pozwijanej gazety przy użyciu taśmy klejącej. Dzieci przez słomki dmuchają w papierowe kulki lub piłeczki pingpongowe tak, aby precyzyjnie przeprowadzić je przez labirynt.

Wniosek: wiatr ma siłę, porusza papierowe kulki.

Ciekawostka:  Czasem, gdy wiatr jest wystarczająco silny, może unieść nawet cały budynek. Taki wiatr to huragan.

Oprócz zjawisk groźnych, takich jak huragan, możemy obserwować też zjawiska przyjemne, np. tęczę.

Czy dzieci widziały tęczę? Jak ona wyglądała?

Rodzice mogą zaprezentować dzieciom jak powstaje tęcza.

Do szklanki wlewa wodę do ¾ wysokości i umieszcza w niej małe lusterko tak, aby było pochylone. Z jednej strony powinno opierać się o dno szklanki, a z drugiej o ściankę. Należy manipulować szklanką tak, aby promienie słońca padały wprost na powierzchnię lustra (dla ułatwienia można skierować na nią strumień światła z latarki). Tęczę można zaobserwować na suficie.

 Wniosek:  Tęcza jest zjawiskiem optycznym oraz meteorologicznym, widocznym na niebie jako wielobarwny łuk. Powstaje w wyniku rozszczepienia światła słonecznego. Dzieje się to dzięki temu, że światło, dostając się do atmosfery, napotyka na swojej drodze kroplę wody i wtedy przez nią przechodzi, a białe światło zamienia się w wielobarwne widmo.

Następnie proponuje wykonanie zabawy z tęczowymi kolorami przy użyciu kolorowych cukierków. Dzieci układają drażetki na brzegu talerza i obserwują, co się dzieje po wlaniu wody na środek naczynia. Talerz powinien stać w jednym miejscu.

Poniżej znajduje się link do eksperymentu „Tęcza na talerzu”

Skip to content