Jak z jajka powstaje kura – ciekawostki związane z jajkiem

1 kwietnia 2021

Już za chwilę będą święta tak bardzo przez Was oczekiwane. Pamiętacie , jakie pokarmy  wkładamy do koszyczka przygotowanego do święcenia? Czego nie może zabraknąć w koszyczku? Na pewno wszyscy wiecie co to są za pokarmy. Ale najważniejszym pokarmem  jest jajko – symbol świąt wielkanocnych.  Zwiastuje nowe życie, radość i nadzieję. Trudno wyobrazić sobie te radosne święta bez jego obecności na stole, w elementach dekoracyjnych, naczyniach ze słodyczami czy w koszyczku zajączka.

A w związku z jajem mam dla Was ciekawostkę posłuchajcie:

Jajko to znak wszelkiego początku narodzin i zmartwychwstania. Dzielimy się nim przed

rozpoczęciem śniadania, życząc sobie pomyślności, zdrowia i błogosławieństwa Bożego.

W ludowych wierzeniach jajko było lekarstwem na choroby, chroniło przed pożarem, zapewniało urodzaj w polu i w ogrodzie, a nawet powodzenie w miłości. Z jajka wykluwa się kurczątko, które jest symbolem życia.

Jak powstaje życie z jajka?

Jajko kury to „kapsuła”, w której rozwija się pisklę. Pod ochroną skorupy znajduje się zarodek, który początkowo jest tylko małą białą plamką (tarczą zarodkową) na powierzchni żółtka. Ta plamka, w przypadku jaja kurzego w ciągu 21 dni, zamienia się w puszyste, biegające pisklę.

Proponuję obejrzeć filmik pt „Jak z jajka powstaje kura”.

Na zakończenie proponuje Wam posłuchać pięknej piosenki o Wielkanocy. Gdyby ktoś z Was miał ochotę na naukę tej piosenki tekst znajduje się poniżej.

WIELKANOCNE PISANKI

Są takie święta raz do roku,
co budzą życie, budzą czas.
Wszystko rozkwita w słońca blasku
i wielka miłość rośnie w nas.
Miłość do ludzi, do przyrody
w zielone każdy z wiosną gra.
Już zima poszła spać za morza
a w naszych sercach radość trwa.

Ref. Kolorowe pisanki przez dzieci malowane,
pierwsze bazie, pierwiosnki, bratki wiosna nam śle.
Białe z cukru baranki jak zaczarowane,
małe, żółte kurczątka, zniknął cały już śnieg.
W piecu rosną sękacze, baby wielkanocne
I mazurek „filutek”, spójrzcie tam pierwszy liść.
Według starej recepty babcia barszcz ugotuje,
przyjdzie cała rodzina na te święta już dziś.

Czas ciepłe kurtki w szafie schować
i w naftaliny ukryć świat.
W szufladzie zaśnie czapka zimowa,
narty i sanki pójdą spać.
Bocian powrócił na swe gniazdo,
już leśnych kwiatów czujesz woń.
A słońce świeci mocno, jasno
i żabi rechot słychać z łąk.

Inne artykuły z tej kategorii:

UDANYCH WAKACJI!

UDANYCH WAKACJI!

Drodzy Rodzice! Dziękuje Wam za wspólnie spędzony rok, współpracę, pomoc i zaangażowanie na rzecz przedszkola oraz wkład pracy włożony w edukację zdalną waszych pociech. Życzę, byście w tych letnich, wakacyjnych miesiącach znaleźli chwilę na rodzinny wypoczynek, na...

czytaj dalej
WAKACYJNY BAL!

WAKACYJNY BAL!

Dnia 25 czerwca 2021r. ZUCHY I STARSZACY pożegnali przedszkole nietypowo, bo WAKACYJNYM BALEM. Były  tańce, konkursy i wesoła zabawa, a na koniec dla ochłody pyszne i smaczne lody, każdy mógł wybrać swój ulubiony smak. Tego dnia na każdej buzi gościł uśmiech... To był...

czytaj dalej
DZIEŃ TATY!

DZIEŃ TATY!

Od Ciebie chcę się uczyć tego, jakim człowiekiem będę jutro. Wszystkiego najlepszego w dniu Twojego Święta TATO życzą ZUCHY.

czytaj dalej
Skip to content