Edukacja regionalna – „W górniczej kopalni”

gru 5, 2021

wagonik z węglem z bibuły

 W ubiegłym tygodniu dzieci z naszej grupy poznawały pracę górnika, dowiedziały się, jak powstał węgiel, wzbogaciły swoją wiedzę na temat pracy w kopalni oraz zwyczajów Barbórkowego święta górniczego. Stworzyliśmy kącik tematyczny, w którym znalazły się m.in. różne rodzaje węgla. Dzieci uczyły się współdziałania w parach podczas zabawy „kodowanie na dywanie”. Wzbogacały zasób słownictwa związanego z realizowaną tematyką. Rozwiązywały multimedialny quiz, ćwiczyły spostrzegawczość podczas wskazywania różnic pomiędzy dwoma obrazkami. Przeniosły się w świat bajki, w której Bolek i Lolek odkrywali zakątki kopalni. Poznali Skarbnika oraz mieli okazję poczuć się jak prawdziwi artyści grający w górniczej orkiestrze. Przygotowywali się do spotkania z górnikami i ślązaczką ćwicząc śpiewy i tańce. Realizowana tematyka stała się również inspiracją do wykonania prac plastycznych. Jedną z nich było malowanie węglem rysunkowym, tworzenie węgla z bibuły i wypełnianie nim wagoników. To był tydzień ciężkiej pracy dla naszych maluszków.