DZIEŃ GÓRNIKA.

gru 2, 2021

2 grudnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Górnika. Z tej okazji  gościliśmy w naszym przedszkolu emerytowanego Górnika pana Ireneusza, Górnika pracującego czynnie w kopalni Pana Mirka oraz Panią Teresę ubraną w piękny śląski strój. Podczas spotkania dzieci miały okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy górnika. Dowiedziały się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel oraz jak bardzo jest nam potrzebny w codziennym życiu. Górnicy przybyli do nas w stroju galowym. Dlatego dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska mundurowi, czapce górniczej,  odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni. Pan Ireneusz wyjaśnił dzieciom, jakie znaczenie mają kolory pióropuszy na czapce i kto je nosi. Przedszkolaki chętnie i z zaciekawieniem wysłuchały opowieści. W trakcie wizyty zadawały wiele pytań, na które goście chętnie odpowiadali. Pani również opowiedział o swoim stroju oraz jego elementach. Ale także o życiu kobiet dawniej. Na zakończenie dzieci serdecznie podziękowały Panom Górnikom oraz Pani Teresie za miłe spotkanie, zaśpiewały piosenki, zatańczyły tańce oraz wręczyły prezenty. Spotkanie zakończyłyśmy pamiątkowym zdjęciem. Serdecznie dziękujemy za przybycie, zaangażowanie i poświęcony czas!