Zwierzęta morskie

9 czerwca 2020

Dzień dobry Kochane dzieci,

Wczoraj poznałyście mieszkańców podwodnego świata. Spróbujcie sobie przypomnieć i wymieńcie je.

(rozgwiazda, , krab, ośmiornica, rekin,konik morski, delfin,ryby, małż, wieloryb i meduza).

Dzisiaj poznamy meduzę.

Meduzy to parzydełkowce o galaretowatym ciele. Zwykle mają kształt parasola lub dzwonu. Meduzy są drapieżnikami biernymi, które do dobywania pokarmu i obrony używają rozciągniętych parzydełek.

Parzydełka to pojedyncze komórki, które podczas kontaktu z ofiarą wystrzeliwują nitkę wstrzykującą do ciała ofiary jad.

Najbardziej okazałe meduzy ważą ponad kilkaset kilogramów, a ich parasole osiągają wielkość kilku metrów.

Wszystkie meduzy są parzące, jednak niektórych nawet nie odczujemy. Najwięcej meduz żyje w morzach i oceanach, ale są również takie, które żyją w wodach słodkich. Nie wolno ich dotykać, bo mogą was poparzyć!

Obejrzyjcie film.

Proszę ułożyć puzzle

Pokolorujcie meduzę

Możecie z pomocą rodziców wykonać świecącą meduzę. Zobaczcie filmik:

Karty pracy:

Zachęcam do przesyłania zdjęć waszych prac na mojego e-maila: beata.kusinska@interia.pl

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie. Buziaczki:)