Żaba

13 maja 2020

Dzień dobry kochani, dzisiaj będziemy rozmawiać o żabie.

Posłuchajcie opowiadania czytanego przez rodzica.

Opowiadanie „Zielona żabka” autor Bożena Forma.

„Zielona żabka nad stawem mieszkała. Siadała w trawie i wciąż rozmyślała.
Ach, jaka jestem brzydka, zielona, jak roślinki w stawie. Nie wyglądam wcale ciekawie. Kto taką brzydką zechce mieć żonę. Dlaczego wszystko mam takie zielone!
W pobliżu żabki ważka usiadła. A żabka rzecze:
Jaka powabna. Wszyscy uwagę na nią zwracają, barwy jej bardzo mnie zachwycają.
Nagle biedronka się pojawiła.
Czemu się smucisz sąsiadko miła? Bezchmurne niebo, piękna pogoda a w stawie czysta i chłodna woda.
Biedronko, piękna twoja sukienka. Ciągle zazdrośnie na nią ktoś zerka. Jam nieszczęśliwa w swojej zieleni, kolor mój nigdy już się nie zmieni.
Wtem dumnie bocian przez łąkę kroczy. Otwiera mocno swe bystre oczy.
Jak tu zielono, moi kochani, że aż się w głowie kręci czasami.
We wszystkie strony zerka ciekawie.
Och, może żabka siedzi gdzieś w trawie. Pora śniadania właśnie nastała, drobna przekąska by się przydała.
Żabce serduszko mocno zabiło.
Kiedy mnie ujrzy nie będzie miło. Widok bociana to nie zabawa. Dobrze że wkoło zielona trawa. Teraz rozumiem – barwa zielona, specjalnie dla mnie jest przeznaczona. Trudno mnie dostrzec zatem bocianie, chyba gdzie indziej zjesz dziś śniadanie.

Rozmowa na temat treści opowiadania:

1. Dlaczego żabka była smutna?
  2. Kogo żabka spotkała na łące?
  3. Kto chciał ją zjeść?
  4. Czy udało się bocianowi złapać żabkę?
  5. Dlaczego bocian nie dojrzał żabki w trawie?

Zobaczcie jak z małych jajeczek (skrzek) złożonej przez mamę żabkę, wydostają się małe kijanki,później rosną im nogi, znika ogon i skrzela , następnie powstaje żaba. Czyż to nie jest dziwne, a zarazem interesujące?

Rodzic pokazuje ilustrację z cyklem rozwojowym żaby i tłumaczy dziecku cały proces .

CYKL ROZWOJOWY ŻAB

POSŁUCHAJCIE ODGŁOSÓW ŻABEK:

Posłuchajcie piosenki o żabce

Poszła żabka spacerować – słuchanie piosenki słowa i muzyka: autor nieznany (CD)

Poszła żabka spacerować, la, la, la

świeżej trawce się dziwować. la, la, la,

zieloną sukienkę miała nasza żabusia mała, la. la, la.

Mama żabce przykazała, la, la, la

by do domu wnet wracała, la, la, la,

gdy zobaczysz bociana, skocz do wody kochana, la, la, la.

Poszła żabka spacerować –rozmowa o treści i melodii piosenki

– Jaka jest piosenka, wesoła/smutna, wolna/szybka?

– O czym jest piosenka?

– Co robiła żabka?

– Co miała żabka?

– Co powiedziała mama żabce?

POSZŁA ŻABKA SPACEROWAĆ – nauka piosenki fragmentami, metodą ze słuchu.

Rodzic śpiewa fragment piosenki, dzieci powtarzają „la, la, la”. Następnie rodzic śpiewa fragment piosenki, a dzieci powtarzają za nim.

Zabawa „Gdzie ukryła się żabka?”-

Kształtowanie umiejętności rozróżniania kierunków (prawa, lewa) oraz posługiwania się liczebnikami w aspekcie porządkowym. Potrzebujemy 10 sylwet liści (wyciętych z zielonego papieru), sylweta żabki. Rodzic układa na stoliku w jednym rzędzie 10 sylwet liści wyciętych z zielonego papieru. Dzieci odwracają się w drugą stronę.W tym czasie Rodzic chowa pod dowolnym liściem, np. piątym sylwetę żabki. Prosi dzieci o odwrócenie się z powrotem. Informuje, że żabka ukryła się np. pod piątym liściem z lewej strony. (W razie potrzeby wskazuje stronę dłonią). Dziecko wskazuje poszczególne liście, odlicza do pięciu, podnosi liść i powtarza: Żabka ukryła się pod piątym liściem.

Żaby

Usiądźcie wygodnie i obejrzyjcie bajkę o żabce.Miłego oglądania:)

Praca plastyczna:

Karty prac:

Rysuj po śladzie , a potem pokoloruj żabkę.