„Wycieczka po Warszawie” – rozmowa w oparciu o ilustracje.

5 maja 2020

Wysłuchaj legendy o Warsie i Sawie , która znajduje się pod linkiem:

lub poproś Rodzica o jej przeczytanie, a następnie odpowiedz na pytania.

Wars i Sawa” – słuchanie legendy.

 Dawno, dawno temu pewien młody rybak o imieniu Wars wybrał się na połów. Niewiele ryb złowił. Miał już wracać do domu, aż tu nagle poczuł, że sieć jest bardzo ciężka. Pomyślał, że dużo ryb w nią wpadło. Gdy wyciągnął sieć na brzeg zobaczył w niej syrenę, która zaczęła pięknie śpiewać. Zakochał się Wars w pięknej syrenie. Ona również go pokochała. Chociaż bardzo różnili się, wiedzieli, że są dla siebie stworzeni. Syrena wiedziała, że jeżeli z wzajemnością zakocha się w człowieku to może stracić rybi ogon i stać się kobietą. Bez wahania więc przyjęła oświadczyny Warsa. Wkrótce odbyło się wesele Warsa i Sawy. a później żyli długo i szczęśliwie. Wokół chaty Warsa i Sawy powstała osada, którą ludzie nazwali Warszawa. po wielu latach Warszawa stała się stolicą Polski.

Rozmowa na temat legendy.

– Kim był Wars?

– Kogo wyłowił rybak z rzeki?

 – Jak miała na imię syrena?

– Jak ludzie nazwali miejsce, w którym mieszali Wars i Sawa?

Pamiętacie, co to jest legenda?. Myślę, że wszystkie dzieci wiedzą, że legenda to opowieść, w której tkwi ziarnko prawdy

W Polsce swoje własne legendy ma każdy region kraju. Jest legenda o Smoku Wawelskim, królu Kraku, Lajkoniku, o Warsie i Sawie, Syrence, Bazyliszku, Złotej Kaczce. Piękne są też legendy o Liczyrzepie, góralskie legendy o śpiących Rycerzach jak również o czarownicach z Łysej Góry, czy o Dębie Bartku., 

Słynne są również opowieści o Rogalach świętomarcińskich, królu Kruków, ale najbardziej chyba znana jest Legenda o Lechu, Czechu i Rusie, opisująca początki państwa polskiego.

Za to najstarszą polską legendę jest opowieść o Popielu, którego zjadły myszy, 

Jeśli chcecie ich wysłuchać, to poproście Rodzica, można ich wysłuchać pod tym linkiem:

https://www.mjakmama24.pl/dziecko/zabawa/legendy-polskie-5-najslynniejszych-legend-aa-TQuB-w3VE-LHQK.html

Inne artykuły z tej kategorii:

UWAGA!

UWAGA!

DRODZY RODZICE. SERDECZNIE ZAPRASZAM NA ZEBRANIE GRUPOWE, KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ DNIA 3.09 (CZWARTEK) O GODZINIE 17:00 W SALI STARSZAKÓW. W ZEBRANIU MOŻE UCZESTNICZYĆ PO JEDNYM RODZICU (OPIEKUNIE) DO JEDNEGO DZIECKA. PODCZAS SPOTKANIA OBOWIĄZUJE MASECZKA ZASŁANIAJĄCA USTA...

czytaj dalej
Skip to content