WSZYSTKIE DZIECI NASZE SĄ

5 czerwca 2020

Witam was Dzieci w kolejny piątek, dzisiaj jest koniec tygodnia, więc kończymy tematykę dziecięcą, ale będziemy dalej bawić się ze sobą, a po wakacjach mam nadzieję spotkamy się wszyscy razem w przedszkolu!

Dzisiaj chciałam wam przypomnieć, że dzieci mają swoje prawa; kiedyś było o tym opowiadanie a dzisiaj zachęcam do zapoznania się z wierszem M. Brykczyńskiego pt. „O prawach dziecka”

„O prawach dziecka”

Niech się wreszcie każdy dowie i rozpowie w świecie całym,

że dziecko to także człowiek, tyle, że jeszcze mały.

Dlatego ludzie uczeni, którym za to należą się brawa,

chcąc wielu dzieci los zmienić, stworzyli dla Was mądre prawa.

Więc je na co dzień i od święta, spróbujcie dobrze zapamiętać:

* Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,

a szczególnie do robienia czegoś niedobregilo.

* Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi,

I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.

* Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,

I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.

* Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,

Nikt nie może mi zabraniać spotkać ich czasami.

* Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,

Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.

* Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,

A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.

Tak się tu w wiersze poukładały

Prawa dla dzieci na całym świecie,

Byście w potrzebie z nich korzystały najlepiej, jak umiecie.

Odpowiedzcie na kilka pytań:

  • Kim jest dziecko?
  • Kto napisał prawa dzieci?
  • O jakich prawach dzieci jest mowa w wierszu?

Kochane dzieci nie zapominajcie, że oprócz praw macie również swoje obowiązki; też o tym kiedyś mówiliśmy! Myślę, że pamiętacie!

A teraz zapraszam do zabawy – „Co zniknęło?” Zaproście wszystkich domowników do tej zabawy.

Przebieg zabawy: wszyscy siedzą w kole na dywanie. Nazywają przedmioty np. miś, lalka, kubek, piłka, samochód, i dzielą ich nazwy na sylaby. Następnie jeden uczestnik zabawy odwraca się tyłem, a inny chowa któryś przedmiot. Po odwróceniu się uczestnik odgaduje, jaki przedmiot zniknął, i dzielu jego nazwę na sylaby. Życzę udanej zabawy!

Dzieci zawsze były i są ważne w życiu człowieka. Był kiedyś taki pan, nazywał się Stanisław Wyspiański i on malował portrety dzieci. Zobaczcie kilka z jego obrazów. Jeśli się wam spodobały, to proponuję namalować swój obraz, na którym będą dzieci. Ja też namalowałam takie obrazy, na których znajdują się dzieci z różnych stron świata. Spróbujcie odgadnąć, jak one się nazywają i gdzie mieszkają?

Zobaczcie również film o tym, jak bawią się dzieci w innych krajach. Wysłuchajcie również piosenek o dzieciach, możecie też akompaniować na różnych instrumentach perkusyjnych. Życzę miłej zabawy ! Do zobaczenia!

Inne artykuły z tej kategorii:

Skip to content