„Wspólna zabawa” – zabawy muzyczno – ruchowe według koncepcji Carla Orffa.

30 czerwca 2020

Środki dydaktyczne: gazety, muzyka relaksacyjna, kosz

Przebieg:

„Jaka jest gazeta?” – określanie cech gazety.

Dzieci wybierają gazety. Poprzez oglądanie, dotyk, węch wymieniają cechy gazety

„Jaki to dźwięk” – eksperymenty słuchowe

Dzieci słuchają odgłosów wydawanych przy użyciu gazety: uderzanie dłonią w gazetę, wachlowanie gazetą, podrzucanie, darcie, zwijanie, zgniatanie.

„Ptaki do gniazd” – zabawa

Na podłodze rozłożone są gazety. Dzieci poruszają się po sali naśladując lot ptaków, na hasło „ptaki do gniazd” – stają na gazecie.

Wiadomości z gazety” – zabawa ortofoniczna.

Dzieci trzymają gazetę na wysokości oczu i naśladują czytanie wypowiadając sylaby: la, la, la, la, la ma, ma, ma, ma, ma, ba, ba, ba, ba, ba, pa, pa, pa, pa, pa. „Czytają” cicho, głośno, szybko, wolno.

Taniec w parach.

Dzieci tańczą w parach w rytm melodii trzymając gazetę brzuchami, plecami, kolanami.

Rzuty do celu.

Dzieci zgniatają gazetę w kulkę prawą i lewą ręką. Następnie maszerują po obwodzie koła i wrzucają kulkę do stojącego na środku kosza

Relaksacja

układają się na dywanie w dowolnej pozycji i słuchają muzyki klasycznej. Następnie chętne dzieci opowiadają o tym o czuły podczas słuchania muzyki.