Wołanie zwierząt

4 maja 2020

Dziś zapraszam do zabawy rozwijającej zdolności komunikacyjne dziecka. Zabawa ta uczy wykorzystywać ilustracje, sylaby, słowa i wypowiedzi do społecznej wymiany, co jest istotą komunikacji.

Co przygotować?

Plastikowe figurki zwierząt oraz domek lub zagrodę, gdzie mogą schować się zwierzęta (np. kartonowe pudełko, teatrzyk z zasłonką), ilustracje zwierząt.

Jak się bawić?

Siadamy z dzieckiem na podłodze. Prezentujemy zwierzątka, nazywając je oraz naśladując wydawane przez nie odgłosy. Następnie pokazujemy, że zwierzątka idą do domku. Pytamy dziecko, które z nich ma wyjść z domku. Dziecko mówi lub wskazuje na ilustracji. Następnie prosimy: „Zawołaj kurę, żeby do ciebie przyszła”. Dziecko, w zależności od umiejętności językowych, może wymawiać wyrazy dźwiękonaśladowcze, nazywać zwierzę lub mówić zdanie: „Chodź, kuro”. Gdy dziecko zawoła zwierzę, rodzic podaje je, udając, że biegnie ono do dziecka. Następnie pytamy: ” Jakie zwierzątko ma teraz przyjść do ciebie?”

Mała zmiana

>Zaprowadzamy zwierzątka do zagrody, naśladując ich odgłosy

>Rodzic woła zwierzątko, a dziecko je podaje, udając, że idzie ono do rodzica

>Dzielimy zwierzątka na dwie grupy: dla rodzica i dla dziecka, na zmianę przywołujemy zwierzątka (wymieniając się nimi)

>Zamiast figurek można wykorzystać układankę ze zwierzętami – po otrzymaniu zwierzątka dziecko może umieścić je w odpowiednim miejscu.

Baw się, udając zwierzątka. Spróbuj rozbawić dziecko, używając różnego natężenia głosu oraz intonacji. Pokaż, robiąc coś śmiesznego, że warto zawołać zwierzątko, np. zawołane zwierzątko wyskakuje z zagrody lub biegnie do dziecka, może też je połaskotać.

Udanej zabawy!

Inne artykuły z tej kategorii:

Pieczątki

Pieczątki

Ta zabawa uczy samoorganizacji i planowania czynności, umiejętności ważnych dla samodzielnego nabywania wiedzy, indywidualnej zabawy i wykonywania zadań. Jeśli wykorzystujemy różne sposoby zabawy, dziecko uczy się elastyczności w ustalaniu reguł. Poprzez zabawę...

czytaj dalej
Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje

https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM Wszystkim Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy,  by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości. Z okazji wakacji życzymy wszystkim dzieciom bezpiecznych i ...

czytaj dalej
Ładowanie wagoników

Ładowanie wagoników

Zapraszam Was do zabawy rozwijającej rozumienie mowy oraz umiejętność planowania działania. Dziecko podczas tej zabawy uczy się realizacji zadania złożonego z kilku działań, podczas których ważna jest współpraca z drugą osobą. Co przygotować? Kilka pojemników (np....

czytaj dalej
Skip to content