Wielkanoc

6 kwietnia 2020

Wielkanocny zajączek

Zajączek Wielkanocny Grafika Wektorowa, Clipartów I Ilustracji - 123RF

Drodzy Rodzice, choć obecnie jest dla nas wszystkich trudny okres, związany z pandemią koronawirusa, przed nami święta Wielkanocne. Nie zapominajmy jaki to radosny czas , pełen tradycji: malowania i ozdabiania jajek, święcenia pokarmów, lanego poniedziałku- śmigusa dyngusa. Zadbajcie proszę, aby te święta dla Was i dla Waszych dzieci były radosne.

Świąteczne przygotowania – opowieść ruchowa

Rodzic ruchem ilustruje czynności, o których opowiada. Dzieci odtwarzają ruch rodzica. Dzieci stoją w kręgu. Zbliżają się święta, idziemy na zakupy, po środki czystości (chód w miejscu). Myjemy okna (koliste ruchy dłońmi we wspięciu na palce). Wycieramy kurze (ruchy dłońmi wokół siebie na wysokości brzucha, ramion), odkurzamy (posuwiste ruchy rąk). Pieczemy ciasto. Wbijamy jajka (klaśnięcia w dłonie), sypiemy mąkę (naśladowanie ruchu sypania i wymawianie: szu, szu, szu), lejemy mleko (naśladowanie ruchu lania i wymawianie:ciur, ciur, ciur), ozdabiamy ciasto lukrem w kolorowe wzorki (rysowanie w powietrzu linii prostych, falistych, zygzakowatych, owalnych, spiralnych). Świąteczne przygotowania skończone, zmęczeni siadamy.

  • Pogadanka na temat zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Rozmowa z dziećmi o wielkanocnych symbolach i jakie zwierzątka kojarzą nam się z tymi świętami.
  • Rodzic przekazuje dzieciom, że na dzisiejszych zajęciach będziemy właśnie wykonywać jedno z tych zwierzątek, a dokładniej zajączka. Zajączek będzie nam umilał święta.
  • Rozdanie dzieciom szablonów z zajączkami. Każde dziecko mówi jakie części ciała ma ich zajączek (głowa, dwa uszy, dwoje oczu, nosek, dwie łapki i nóżki, brzuszek, ogonek) i co takie zajączki lubią jeść.
  • Dzieci dobrze wiedzą, że zające mają futerko i rodzic daje propozycję, że takie milutkie futerko możemy zrobić z brązowej włóczki. Rozdanie dzieciom klei i kawałków włóczki aby wykleiły ją swoje szablony.
  • Prowadzący rozdaje również watę, by nią wykleić środki uszu, policzki i ogonek.
  • Na koniec dzieci doklejają swoim pracą papierowe oczy i nosek.
  • Kiedy prace są już gotowe, rodzic pomaga dzieciom przykleić zajączki do papierowej rolki.

„Zając w kurniku” – zabawa matematyczna w ruchu

Pomoce: sylwety dziesięciu jaj wyciętych z papieru

Rodzic układa na środku dywanu dziesięć sylwet jaj i liczy je wraz z dziećmi. Na

środek wychodzi ochotnik, który „zostaje” zającem i skacze wokół jaj. Przedszkolaki

maszerują po obwodzie koła, rytmicznie wypowiadając treść rymowanki Moniki Majewskiej

„Zając w kurniku”:

Skacze zając po kurniku, nagle szybko znika.

Powiedz, ile jajek zabrał zajączek z kurnika.

Na ostatnie słowo dzieci stają plecami do środka koła, a w tym czasie „zając” podkrada

kilka jaj i ukrywa je pod koszulką. Na sygnał rodzica uczestnicy zabawy się

odwracają. Osoba, która potrafi odpowiedzieć, ile jaj zniknęło, podskakuje jak zając.

„Zając” wskazuje, kto spośród skaczących udzieli odpowiedzi. Dziecko, które wskaże

prawidłową liczbę zabranych jaj, „zostaje” nowym zającem, a stary oddaje jajka na

środek i zabawa zaczyna się od nowa, na tych samych zasadach.

Wesoły zajączek – zabawa ruchowa

Rodzic (lub wskazane dziecko) rzuca kostkę i zapowiada: zajączek podskakuje 4 razy i my też; zajączek robi 2 obroty i my też, zajączek robi 6 przysiadów i my też. Zabawę powtarzamy kilka razy.

Pokolorujcie zajączka najpiękniej jak potraficie:

 Cute Zajaczek Z Jaj Kolorowanka

Inne artykuły z tej kategorii:

Życzenia wakacyjne

Życzenia wakacyjne

Kochane  dzieci,  drodzy Rodzice  Życzę Wam słonecznych i bezpiecznych wakacji, pełnych niezapomnianych wrażeń, mnóstwa przygód i dobrego humoru. Pozdrawiam i przesyłam buziaki:) wychowawczyni mgr Beata Kusińska

czytaj dalej
Na plaży

Na plaży

Witajcie kochani, mamy w końcu długo oczekiwane wakacje. Mnie wakacje kojarzą się ze słońcem, morzem, plażą. A wam? Co takiego można zobaczyć na plaży? Posłuchajcie zagadek i spróbujcie odgadnąć: Może być niebieskie, szare lub zielone. Bywa spokojne lub bardzo...

czytaj dalej
Zabawy i ćwiczenia gimnastyczne

Zabawy i ćwiczenia gimnastyczne

Witam wszystkich we wtorkowy poranek, jak zwykle zapraszam na gimnastykę Zabawa „Berek - lisie ogonki” Rodzic rozdaje każdemu dziecku szarfę, którą dzieci wkładają z tyłu w spodenki. na hasło start dzieci starają się zebrać jak najwięcej szarf. na hasło stop...

czytaj dalej
Skip to content