Wesoła Ziemia

uśmiechnięta planeta ziemia

23 kwietnia 2020

Dzień dobry dzieci, czy dzisiaj macie uśmiechnięte buzie?

Wyobraźcie sobie, że nasza Ziemia też jest wesoła. Wczoraj jeszcze była smutna, bo ludzie o nią nie dbali. Nie segregowali śmieci, nie oszczędzali wody i światła, śmiecili w lesie, palili śmieci i zatruwali powietrze.

Wy już wiecie co można , a czego nie wolno robić ,by nasza Planeta Ziemia była zdrowa i wesoła.

Kiedy jestem wesoły, to …– kończenie zdania – rozwijanie myślenia, wyobraźni oraz zachęcanie do poprawnego, pojedynczego wypowiadania się i słuchania innych.

Dzisiaj dowiecie się , o przyrodzie, która występuje na Ziemi, do czego jest nam potrzebna?

Przyroda to wszystko co nas otacza i co zostało stworzone bez udziału człowieka, czyli siłami natury. Jednym słowem wszystko co zostało utworzone w sposób naturalny. Przyroda zawiera różnorodne składniki, można je podzielić na:

• składniki przyrody ożywionej: bakterie, grzyby, zwierzęta, człowiek, rośliny ;
  • składniki przyrody nieożywionej: woda, powietrze, skały.

Przyroda to także drzewa. Drzewa nie tylko produkują tlen i oczyszczają powietrze, którym oddychamy. Drzewa to także mniejszy hałas, ochrona przed wiatrem, słońcem oraz piękna przestrzeń wokół nas .

Chcesz wyciąć drzewo? Zmiana przepisów w 2017 roku | Północna.tv

Drzewa – zabawa orientacyjno – porządkowa

W rytmie podanym przez rodzica dzieci spacerują po sali. Na hasło „drzewo rośnie” dzieci wspinają się na palce, na hasło „drzewo uschło” dzieci kucają.Zabawę powtarzamy 2-3 razy .

Mam zielone – zabawa integracyjna.

Dzieci siedzą w kręgu.Rodzic wywołuje kolory: czarny, szary, zielony. Przy kolorach: szarym i czarnym dzieci siedzą, gdy usłyszą „zielony” z okrzykiem „mam” siadają wewnątrz kręgu. Zabawę powtarzamy 2 razy, aby wszystkie dzieci zdążyły zareagować na wołania. Dzieci siedzące w kręgu, posiadające coś zielonego pokazują, co jest zielone, w jakim jest odcieniu.Rodzic pyta dzieci, które kolory im się bardziej podobają (i dlaczego): szary, czarny czy zielony i zwraca uwagę, że zieleń, to kolor przyrody, drzew.

Zielone drzewa – zabawa dydaktyczna.

Dziecko otrzymuje: klej, zestaw wyciętych z papieru figur geometrycznych w dużej ilości oraz duży rysunek drzewa z wyraźnie zaznaczoną koroną (min. A3 lub na szarym arkuszu)

– różnej wielkości kółka w czterech podstawowych kolorach, ale z większością zielonych;

– różnej wielkości trójkąty w czterech podstawowych kolorach, ale z większością zielonych;

– różnej wielkości kwadraty w czterech podstawowych kolo-rach, ale z większością zielonych.

Zadaniem dzieci jest wybranie figur tylko w kolorze zielonym i naklejenie ich na koronę drzewa.Rodzic wyjaśnia, że drzewo ma pień, koronę i jest niezbędne ludziom i zwierzętom do życia.

– Drzewo jest domem zwierząt, a drewno potrzebne jest do budowy domu dla ludzi.

– na drzewach rośnie pożywienie dla zwierząt i ludzi.

– Drzewa dostarczają tlenu.

– Wśród drzew można miło odpocząć i spędzić czas.

Jestem drzewem – zabawa dramowa

Dzieci stoją w kręgu lub swobodnej rozsypce.Rodzic proponuje: wyobraźcie sobie, że jesteście drzewami w lesie. Pokaż jakim jesteś drzewem. Jesteś małym, cienkim, delikatnym drzewkiem, które ugina się pod wpływem wiatru, chwieje się. Delikatnie dotknij małego drzewka, pogłaskaj je (po własnej ręce). a teraz jesteś olbrzymim, silnym, drzewem, z wielkim pniem. Stoisz nieruchomo. Przytul się do niego, spróbuj je objąć (dzieci obejmują same siebie).

Poniżej dodałam link do pobrania figur geometrycznych , które można wykorzystać do powyższego zadania, Wystarczy wyciąć i pokolorować.

Zajęcia plastyczne:

Do wykonania tego pięknego drzewka potrzebne są:

rolka po papierze, bibuła lub kartka różowa i zielona, nożyczki ,klej. Powodzenia:) Pa