Wąchanie

26 maja 2020

Dziś zapraszam Was do zabawy stymulującej zmysł powonienia. W czasie zabawy okaże się, jakich zapachów dziecko unika, a które lubi.

Co jest potrzebne?

Czyste, puste pojemniki po tabletkach, waciki, różne substancje do wąchania (np.: róże, kawa, cytryna, wanilia, mięta, czosnek, cebula, pieprz, sok malinowy, masło orzechowe…), obrazki lub zdjęcia substancji (jeśli dziecko nie mówi)

Jak się bawić?

Do każdego pojemnika włóż trochę każdej substancji.w zakrętkach zrób po jednym otworze. Jeżeli substancja jest płynna, zamocz w niej wacik i włóż go do pojemniczka. Usiądźcie przy stole. Pojemniczki ustaw przed dzieckiem. Pokaż dziecku, jak mocno nabrać powietrza nad otworem w zakrętce. Wąchajcie po kolei substancję w pojemniczku, niech dziecko spróbuje odgadnąć, co tak pachnie (może wskazać na przygotowanych obrazkach). Dziecko daje znak (mówi), czy dany zapach mu odpowiada.

Mała zmiana

>Daj dziecku przynajmniej trzy pojemniki i poproś, by odnalazło określony aromat.

>Niech dziecko przygotuje własne pojemniczki z różnymi substancjami.

Dziecko uczy się rozpoznawać różne zapachy. Uświadamia sobie, że pochodzą one z określonych źródeł. Dzięki temu dziecku łatwiej jest stwierdzić, co lubią, a czego nie.

Ogólnie przyjęto, że zapachy róż i wanilii uspokajają, a mięty i cytryny – pobudzają. Jeżeli dziecko odkryje zapach, który je odpręża, nauczy się go poszukiwać, kiedy będzie się czuło podenerwowane.

Inne artykuły z tej kategorii:

Pieczątki

Pieczątki

Ta zabawa uczy samoorganizacji i planowania czynności, umiejętności ważnych dla samodzielnego nabywania wiedzy, indywidualnej zabawy i wykonywania zadań. Jeśli wykorzystujemy różne sposoby zabawy, dziecko uczy się elastyczności w ustalaniu reguł. Poprzez zabawę...

czytaj dalej
Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje

https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM Wszystkim Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy,  by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości. Z okazji wakacji życzymy wszystkim dzieciom bezpiecznych i ...

czytaj dalej
Ładowanie wagoników

Ładowanie wagoników

Zapraszam Was do zabawy rozwijającej rozumienie mowy oraz umiejętność planowania działania. Dziecko podczas tej zabawy uczy się realizacji zadania złożonego z kilku działań, podczas których ważna jest współpraca z drugą osobą. Co przygotować? Kilka pojemników (np....

czytaj dalej
Skip to content