W domu

15 czerwca 2020

Kochane Motylki, dzisiaj będziemy rozmawiać o zabawach w domu, gotowi? Zaczynamy!

1. Dom – słowna zabawa twórcza
Rodzic umieszcza przed dzieckiem, na dywanie obrazki różnych domów (małych, dużych, wysokich, niskich), a dziecko poszukując określeń kojarzących się z domem, wyrazów bliskoznacznych, określających wielkość domu, kim są domownicy, czy w domu jest bezpiecznie. Dziecko wypowiada się na temat swojego domu (jaki jest, jak wygląda), podaje swoje nazwisko i adres zamieszkania.

2. Co się wydarzyło – układanie opowiedania

Trzymając w dłoniach kłębek włóczki, Rodzic rozpoczyna opowiadanie.
W pewnym mieście (wsi) był dom. w tym domu mieszkała rodzinka: mama, tata, ich córeczka Ola i synek Piotruś. Pewnego dnia rodzice musieli wyjechać i poprosili panią Zosię, żeby popilnowała dzieci. Upomnieli też Olę i Piotrusia, żeby byli grzeczni i nie sprawiali kłopotu pani Zosi. Pamiętajcie, Olu i Piotrusiu, bądźcie ostrożni na huśtawce i nie biegajcie po schodach. Ale dzieci…
W tym momencie Rodzic przekazuje kłębek dziecku, które dopowiada dalszy ciąg opowiadania. w ten sposób kłębek jest przekazywany kolejnemu domownikowi i w miarę snucia opowieści tworzy się pajęcza sieć. Opowiadanie można nagrać, zapisać i wysłać wychowawcy.

3. Bezpieczne i niebezpieczne w pudełku – zabawa dydaktyczna
Dziecko podchodzi do pudełka i wyjmuje przedmiot. Przedmiot głośno nazywa i demonstruje. Dziecko określa czy jest to przedmiot bezpieczny, czy dzieci mogą się nim bawić. Przykładowe przedmioty: plastikowy nóż, piłka, lalka, klocki, pudełko po zapałkach,gwóźdź, młotek, nożyczki.

Czekam kochani na Wasze opowieści! Powodzenia! 🙂

Inne artykuły z tej kategorii:

Skip to content