Uciekająca piłeczka

28 kwietnia 2020

Zabawa rozwija zdolność do podzielności uwagi – dziecko śledzi, obserwuje aktywność drugiej osoby oraz odczytuje kierunek wskazywania. Dzięki naprzemiennemu łapaniu i wrzucaniu dziecko ma okazję do ćwiczenia wymiany ról, ważnej dla rozwoju komunikacji. Wspólne zbieranie i poszukiwanie piłeczek to trening współdziałania w dążeniu do celu.

Co przygotować?

Kilka piłeczek (pingpongowych lub kauczukowych, mogą być w różnych kolorach), tubę z kartonu (o średnicy takiej, by zmieściły się piłeczki), dwa pojemniki (np. miski).

Jak się bawić?

Siadamy z dzieckiem na podłodze i pokazujemy mu piłeczki w misce. Obok ustawiamy drugą miskę i wkładamy do niej jeden koniec tuby. Demonstrujemy, jak można wrzucić piłkę do miski, używając tuby. Prosimy dziecko, aby spróbowało zrobić to samodzielnie. Następnie pokazujemy, że piłkę, która wypada z tuby, można złapać, podstawiając ręce (gdy się nie uda, łapiemy uciekającą piłeczkę). Pytamy dziecko, gdzie ma wpaść piłka – może ono samo wskazać wybraną miskę, podstawić ręce lub wskazać kierunek, w którym będziemy wypuszczać kulki z tuby.

Mała zmiana

>Wrzucamy piłeczki na zmianę – raz dorosły, raz dziecko.

>Miskę wykorzystujemy jako pojemnik na piłki. Po wyrzuceniu wszystkich piłek przez tubę w różnych kierunkach szukamy piłek i wkładamy je do miski. Podczas szukania wskazujemy dziecku palcem lub wzrokiem (mówimy: „Zobacz, ja widzę jeszcze jedną” i patrzymy na piłkę), gdzie jest jeszcze jedna piłka.

Zabawa z tubą to okazja do ukierunkowania uwagi dziecka na własną czynność oraz na własny przedmiot. Zatrzymaj piłkę w powietrzu przed wrzuceniem jej do tuby, niech dziecko na ciebie patrzy.

Udane zabawy!

Inne artykuły z tej kategorii:

Pieczątki

Pieczątki

Ta zabawa uczy samoorganizacji i planowania czynności, umiejętności ważnych dla samodzielnego nabywania wiedzy, indywidualnej zabawy i wykonywania zadań. Jeśli wykorzystujemy różne sposoby zabawy, dziecko uczy się elastyczności w ustalaniu reguł. Poprzez zabawę...

czytaj dalej
Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje

https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM Wszystkim Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy,  by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości. Z okazji wakacji życzymy wszystkim dzieciom bezpiecznych i ...

czytaj dalej
Skip to content