TRADYCJE WIELKANOCNE

7 kwietnia 2020

Czy lubicie masaże? Któż ich nie lubi. Dlatego na dobry dzień polecam masaż z rymowanką.

W związku, że za tydzień  będziemy mieć Wielkanoc proponuję rymowankę z masażem , którą nazwano „Siedem pisanek”.

„Siedem pisanek” – rymowanka A. Olędzkiej.

Dzieci na plecach rodzcai wykonują masażyk do tekstu rymowanki.

Pierwsza pisanka jest cała w kropeczki – rysujemy kropeczki

Druga pisanka w krótkie paseczki – rysujemy paseczki

Na trzeciej pisance same szlaczki – rysujemy szlaczki

Na czwartej pisance wesołe kurczaczki – rysujemy dzioby kurczaków

Na piątej pisance zajączek się śmieje – rysujemy uszy zająca

Na szóstej pisance słonko mocno grzeje – rysujemy słonko

Siódma pisanka ma trójkątów bez liku – rysujemy trójkąty Ile pisanek jest w moim koszyku?

– szczypiemy pod boczki

Rodzic  jeszcze raz czyta rymowankę, a dzieci mówią jakie wzorki były na pisankach.

Jak już Wiecie, za tydzień będziemy obchodzić  święta wielkanocne a z nim oczekiwany  przez Was Zajączek, który przynosi prezenty. Na pewno wszyscy już z niecierpliwością  czekacie na te święta.

Czy tylko Wy czekacie na te święta? Komu jeszcze innemu potrzebne są święta?

Wielkanocne tradycje

O tym dowiecie się słuchając opowiadania pt. „Komu potrzebne są święta”

Na wiejskim podwórku, w przytulnym kurniku, mieszkało sobie śliczne kurczątko ze swoją mamą- kurą i tatą-kogutem. Mama kura uczyła je dreptać po podwórku i wygrzebywać pazurkami z ziemi pyszne ziarenka i robaczki. Tata kogut pokazywał, jak trzeba wskakiwać na płot i piać donośnie- kukuryku. Oboje rodzice bardzo kochali swoje maleństwo.
Aż nagle, któregoś dnia, a było to wczesna wiosna, kurczątko spostrzegło, ze rodzice nie mają już dla niego tyle czasu.
-Pii, pii … pobaw się ze mną, mamo– prosiło kurczątko.
-Ko,ko,ko –gdakała kura, nie mama dzisiaj czasu, muszę znieść dużo jajek, ko,ko,ko Wielkanoc już blisko! pobaw się samo maleństwo.
I kura poszła znosić jajka.
Kurczątko pobiegło do taty koguta.
-Pi, pi … Nudzi mi się … Pobaw się ze mną tatusiu!
-Kukuryku ! Nie mam dziś czasu, muszę obudzić gospodynie i ogłosić całemu światu, że Wielkanoc już blisko. Pobaw się samo maleństwo i kogut wskoczył na płot wołając donośnie –kukuryku!
Obrażone kurczątko poszło w świat. Na łące spotkało baranka.
– Bee, bee dokąd idziesz Maleństwo ? Takie małe kurczątka nie powinny oddalać się same od domu, bee…
– Pi,pii… Przez tę Wielkanoc nikt nie ma dla mnie czasu. Komu w ogóle potrzebne są te Święta?
– Jak to, bee…nie wiesz? No to posłuchaj:
– Święta potrzebne są kwiatom, żeby mogły kolorami przystroić świat
– Święta potrzebne są mamusiom, żeby mogły upiec pyszne wielkanocne ciasta: baby i mazurki
– Święta potrzebne są tatusiom, żeby ukryć prezenty od wielkanocnego zajączka.
– Święta potrzebne są też dzieciom, żeby mogły zaczarować jajka w kolorowe pisanki

Aha ! Pi, pi teraz już rozumiem, muszę szybko przeprosić rodziców, że byłem niegrzeczne, a potem pobiegnę sprawdzić czy wszystko już gotowe do Wielkanocy, pi, pii Do widzenia baranku !

Rozmowa na temat opowiadania i na podstawie własnych doświadczeń.

–     Kto występował w opowiadaniu?

–     Gdzie mieszkało kurczątko? I z kim?

–     Dlaczego rodzice nie mieli czasu dla kurczątka?

–     Co zrobiło? Kogo spotkało?

–     Komu potrzebne są Święta Wielkanocne?

–    W jaki sposób ludzie przygotowują się do Wielkanocy?

–   Jakie potrawy stoją na wielkanocnym stole?

–   Czym ludzie dekorują stół wielkanocny?

„Pisanki, kraszanki…” – oglądnie jajek.

Według tradycji związanych z Wielkanocą , jedną z potraw stojącą na wielkanocnym stole są jajka, (które symbolizują życie)  ale trochę inne, bo są pomalowane . Nazwane zostały pisankami, kraszankami czy drapankami. Posłuchajcie jak powstają takie jajka.

Pisanki – na skorupce jajka roztopionym woskiem pszczelim rysuje się różne wzory. Wykonuje się to szpileczką umieszczoną w patyku. Następnie zanurza się jajka w barwniku. W miejscu, gdzie jest wosk farba nie pomaluje skorupki. po wyjęciu jajka z farby, usuwa się wosk.

Kraszanki – jajka gotuje się w wywarze z barwnikiem uzyskanym ze składników naturalnych (np. łupiny cebuli) lub sztucznym.

Drapanki – na zabarwionym jajku wydrapuje się wzory ostrym narzędziem – szpilką, nożem. Wycinanki, nalepianki – jajka ozdabia się wzorami wyciętymi z papieru.

Wycinanki, nalepianki – jajka ozdabia się wzorami wyciętymi z papieru