Symbole narodowe – godło Polski

godło Polski na tle biało-czerwonej flagi

29 kwietnia 2020

Witam Was kochani w kolejny, wiosenny poranek.

W dalszym ciągu mówimy o naszym pięknym kraju, o Polsce. Wczoraj robiliśmy flagę Polski a dzisiaj poznamy kolejny symbol narodowy naszego kraju – GODŁO.

Zachęcam do wysłuchania Legendy o Lechu i Orle Białym H. Dobrowolskiej.

Dawno, dawno temu ziemie między Tatrami a Bałtykiem pokrywała gęsta puszcza, a dzikie zwierzęta można było spotkać częściej niż ludzi. W tych czasach – jak głosi legenda – trzej bracia: Lech, Czech i Rus rozmawiali o założeniu miasta. Bracia – czas wyruszyć na poszukiwanie dobrego miejsca pod budowę grodu – pierwszy odezwał się Rus. Rozdzielmy się, wówczas prędzej znajdziemy to, czego szukamy – zaproponował Czech. Mądrze radzisz, bracie. Ja pójdę na północ, ty skieruj się na południe, a Rus niech spróbuje szczęścia na wschodzie – zdecydował Lech. Jak uzgodnili, tak też zrobili. Mijały dni, tygodnie… Lech z towarzyszami wędrował na północ. Za nimi pozostały pagórki i wzniesienia, ustał szum górskich potoków. Przed rycerzami rozciągała się nieograniczona przestrzeń gęstych lasów, przetykanych słonecznymi polanami. Pasły się na nich bogate stada dzików, jeleni i saren. Na jednej z takich polan drużyna postanowiła odetchnąć ptrzed dalszą wędrówką. Podobała się ta kraina Lechowi. Ale czy dalej na północ nie napotka jeszcze piękniejszej ziemi? Jeszcze bogatszych lasów? Któż by mógł znać odpowiedź… Nagle nad głowami rycerzy zatrzepotał skrzydłami olbrzymi białopióry ptak. Tak pięknego nie widział Lech nigdy dotąd! Orzeł kilkakrotnie zatoczył koło nad polaną i spokojnie osiadł na koronie rozłożystego dębu. Zbliżył się Lech, by z bliska spojrzeć na królewskiego ptaka. Kiedy stanął pod wiekowym drzewem, dostrzegł gniazdo ukryte wśród gałęzi i orła, który troskliwie karmił swe pisklęta. Rozjaśniła się twarz Lecha. Koniec wędrówki i poszukiwań – zawołał do towarzyszy. To jest znak, na który tak długo czekałem! Na tej ziemi założę swoje miasto. Nazwiemy je Gniezno, bo będzie nas ochraniać, tak jak gniazdo ochrania pisklęta. A ciebie, Orle Biały, przyjmuję za swój znak, dopóki ta ziemia istnieć będzie!

Tyle legenda. Legenda drogie dzieci jest opowieścią, która zawiera elementy prawdziwe, często związane z faktami historycznymi.

Zapraszam was do wykonania pracy plastycznej, można ją wykonać na trzy sposoby: można godło pomalować, wykleić lub nakleić białego orła na czerwonym tle. Poproś mamę lub tatę o pomoc w przygotowaniu materiałów oraz w wykonaniu godła.

Potrzebne będą: kartka białego papieru, papierowy orzeł, kartka białego i czerwonego papieru, czerwona farba, pędzel i klej i nożyczku. Wybierz sobie godło, które ci się najlepiej podoba i wykonaj je dowolną techniką! Wysłuchaj również piosenki.

Miłej pracy! Do zobaczenia.

Inne artykuły z tej kategorii:

Informacja dla Rodziców

Informacja dla Rodziców

Drodzy Rodzice, informuję, że Mikołaj w grupie "Pszczółek" odbędzie się 02.12.2020 r., bardzo proszę aby w tym dniu dzieci były ubrane w kolorach: biały, czerwony oraz zielony. Na prośbę Rodziców będą wykonywane zdjęcia ze Św. Mikołajem. Natomiast Wigilia grupowa...

czytaj dalej
Skip to content