„Świętujemy Dzień Dziecka”

1 czerwca 2020

Rodzic  wprowadza dziecko w temat Dnia Dziecka, zadając pytania:

-Dlaczego obchodzony jest Dzień Dziecka?

– Czy wszystkie dzieci są w tym dniu szczęśliwe?

Następnie opowiada, jak wygląda Dzień Dziecka w innych krajach. Pokazuje państwa na globusie, zdjęcia i opowiada:

• Polska: Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca. Tego dnia w szkołach i przedszkolach organizowane są zabawy i konkursy dla dzieci, często nie ma zajęć. Organizuje się również festyny i pikniki, dzieci dostają zabawki i słodycze.

Meksyk: Dzień Dziecka w Meksyku nazywa Dniem Małych Mułów i jest obchodzony 30 kwietnia, podczas święta Bożego Ciała. Dzieci uczestniczą w procesji, przebrane w stroje ludowe. Tego dnia otrzymują słodycze i zabawki, biorą udział w specjalnie zorganizowanych festynach, na których główną częścią zabawy jest rozbijanie piniaty, czyli papierowej kuli wypełnionej słodyczami, owocami i zabawkami.

Włochy i Francja: Dzień Dziecka jest tam obchodzony 6 stycznia i jest świętem bardzo rodzinnym. Wtedy to Befana, wróżka, która ma wygląd wiedźmy, w tradycji włoskiej przynosi dzieciom prezenty. Grzeczne dzieci otrzymują słodycze a niegrzeczne węgiel. Tego dnia dzieci wraz ze swoimi rodzinami siadają do uroczystej kolacji, podczas której jedzą ciasto z wróżbą. Dzieciom na głowy nakłada się papierowe korony i przez cały dzień spełnia ich drobne zachcianki.

 Japonia : W Japonii Dzień Dziecka obchodzi się osobno dla chłopców – 5 maja i osobno dla dziewczynek – 3 marca. I to właśnie 5 maja na drzwiach lub w ogrodach wywieszane są kolorowe karpie wycięte z papieru. Karp ma dla Japończyków symbolicznie znaczenie. Zgodnie z wierzeniami oznacza determinację, siłę i walkę z przeciwnościami losu, czyli te wszystkie cechy, jakie powinni mieć chłopcy. Ponadto karp dąży do przemiany w smoka – symbolu dobroci. Nie tylko sam karp ma znaczenie, ale również jego kolor.  Czerwony karp symbolizuje mamę, czarny tatę, a niebieski syna, a zarazem ilość męskich potomków w rodzinie – dla każdego osobny niebieski karp oczywiście. Maszty z karpiami stawiane przez rodziców to życzenie im pomyślności i odwagi w życiowej drodze .

Turcja: Najbardziej barwnym Dniem Dziecka, jest ten obchodzony w Turcji.  23 kwietnia Turcy ubierają swoje dzieci w narodowe stroje, odbywają się uroczyste tańce i pieśni, a niebo wypełniają kolorowe latawce – puszczane oczywiście przez dzieci, no może z mała pomocą rodziców.

Niemcy:  W Niemczech Dzień Dziecka obchodzony jest dwa razy w roku. 

W kraju tym, podobnie jak w Polsce kojarzy się wszystkim z radością, zabawą i prezentami. Z tej okazji w Niemczech, organizowanych jest  wiele imprez i atrakcji dla najmłodszych oraz ich rodzin. Szkoły i przedszkola przygotowują specjalne przedstawienia dla rodziców lub organizują tego dnia dzień sportu. Dzieci dostają od swoich rodziców drobne upominki.

Inne artykuły z tej kategorii:

UWAGA!

UWAGA!

DRODZY RODZICE. SERDECZNIE ZAPRASZAM NA ZEBRANIE GRUPOWE, KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ DNIA 3.09 (CZWARTEK) O GODZINIE 17:00 W SALI STARSZAKÓW. W ZEBRANIU MOŻE UCZESTNICZYĆ PO JEDNYM RODZICU (OPIEKUNIE) DO JEDNEGO DZIECKA. PODCZAS SPOTKANIA OBOWIĄZUJE MASECZKA ZASŁANIAJĄCA USTA...

czytaj dalej
Skip to content