Święto Ziemi

20 kwietnia 2020

Dbamy o Ziemię

Witam Was drodzy Rodzice i kochane dzieci

Przez cały tydzień będzie tematyka związana z Ziemią, jak należy o nią dbać, czego nie należy robić, dlaczego trzeba segregować śmieci i oszczędzać wodę.

Temat „Ziemia” można ująć w aspekcie „Ziemia – planeta” oraz „Ziemia – miejsce do życia dla ludzi, zwierząt i wzrostu roślin”. Zawiera w sobie bardzo bogaty zakres pojęć: położenie w Układzie Słonecznym, kształt, wielkość w stosunku do innych planet. Zdecydowanie bliższe dzieciom będzie przedstawienie Ziemi z uwzględnieniem podziału na kontynenty – porównywanie wielkości kontynentów oraz odnalezienie na mapie kontynentów podobnych do siebie pod względem kształtu. Należy wyjaśnić dzieciom, że na mapie kolor niebieski oznacza wodę, a dokładniej morza i oceany. Dobrze też wspomnieć i pokazać, gdzie klimat jest cieplejszy, a gdzie panuje zimno.

Zachęcam Państwa do oglądania zdjęć, filmików by dziecku przybliżyć tą tematykę.

Żywioły – zabawa orientacyjno – porządkowa

Rodzic umawia się z dziećmi, że krążki niebieskie oznaczają wodę, zielone – ziemię, czerwone – ogień, żółte – powietrze. Dzieci spacerują pomiędzy krążkami. na hasło: ziemia można stanąć na krążku zielonym (po ziemi chodzimy), na hasło: woda – na niebieskim (po wodzie pływamy), na hasło: powietrze – na żółtym (w powietrzu latamy). Hasło: ogień, nie pozwala stanąć na krążku czerwonym.

Brudna woda czy czysta woda – zabawa badawcza

Rodzic przygotowuje wodę zanieczyszczoną piaskiem, elementami roślin, trawą. Dzieci przelewają brudną wodę przez: sitko, gazę, filtr do kawy, dzbanek do filtrowania wody.W wyniku obserwacji dzieci wnioskują, że nie każda woda nadaje się do picia i poznają optymalny sposób oczyszczania wody.

Co to jest Ziemia? Czy Ziemia jest twarda? – burza mózgów i oglądanie zbioru skał, kamieni, różnych rodzajów gleby (np. ziemia doniczkowa, piasek z piaskownicy, glina itp

Wierszyk ekologa – słuchanie i nauka na pamięć

Czy to mały czy to duży

Każdy wie co przyrodzie służy.

W lesie nie krzyczymy,

Nigdy nie śmiecimy.

W domu taką mamy modę,

Że oszczędzamy wodę.

Śmieci zawsze się sortuje,

Przecież nic to nie kosztuje!

Bo gdy czysto jest wokoło wszyscy się ucieszą.

Pszczółki brzęczą,motyl lata, ptaszek śpiewa,

A dokoła szumią drzewa .

Posłuchajcie piosenki

Proszę, aby dzieci obejrzały globus , a rodzica o wyjaśnienie co oznacza kolor niebieski (morza, oceany) i pokazanie i wymienienie kontynentów oraz wskazanie Europy ( kontynentu – miejsca gdzie zamieszkujemy).

Pokolorujcie globus.

Inne artykuły z tej kategorii:

Skip to content