St Patrick’s Day – lekcja angielskiego

grafika informująca o dniu Świętego Patryka

17 marca 2020

Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Świętego Patryka!

Zapraszam na lekcję, podczas której poznacie kilka nowych słów związanych z tym świętem.

Święty Patryk jest patronem Irlandii, według podań używał koniczyny do nauczania ludzi o Trójcy Świętej, dlatego symbolem Irlandii i tego święta jest właśnie ta roślina.

Kolorem symbolizującym Irlandię jest kolor zielony, dlatego koniecznie załóżcie dziś coś zielonego.

Najbardziej znanym irlandzkim skrzatem jest ‚leprechaun’ (z filmu i ćwiczeń dowiecie się jak wymówic ten wyraz). Ma zawsze przy sobie dwie sakiewki: jedna zawiera srebrną, a druga złotą monetę. Srebrna moneta służy Leprechaunowi do płacenia za wszelkie potrzebne mu dobra; dzięki swej magicznej mocy zawsze znika z kieszeni sprzedającego i powraca do pierwotnego właściciela. Złota moneta służy mu za łapówkę dla każdego, który go schwyta; po zmianie właściciela zamienia się błyskawicznie w popiół lub w suche liście.

Leprechauny znają miejsca, w których zakopane są skarby, jakimi często są gliniane naczynia wypełnione złotem. Jeżeli jeden z nich zostanie złapany to zdradzi to miejsce, ale kosztowności nie odda łatwo, skąd wzięło się powiedzenie, że skarb leprechauna leży „po drugiej stronie tęczy” (czyli jest nie do zdobycia). (wikipedia.org)

  1. Obejrzyjcie film.
  2. Zagrajcie w gry.
  3. Nauczcie się kilku piosenek o irlandzkim skrzacie.

Celebration vector created by freepik – www.freepik.com

Inne artykuły z tej kategorii:

Jesień (3) – słowniczek

Jesień (3) – słowniczek

Słownictwo: autumn (jesień), green leaf (zielony liść), yellow leaf (żółty liść), orange leaf (pomarańczowy liść), brown leaf (brązowy liść), mushroom (grzyb), pumpkin (dynia), acorn (żołędź), chestnut (kasztan), squirrel (wiewiórka). AUTUMN GREEN LEAF RED LEAF YELLOW...

czytaj dalej
Jesień (2) – słowniczek

Jesień (2) – słowniczek

Słownictwo: autumn (jesień), red apple (czerwone jabłko), green apple (zielone jabłko), yellow apple (żółte jabłko), red leaf (czerwony liść), green leaf (zielony liść), yellow leaf (żółty liść), orange leaf (pomarańczowy liść), brown leaf (brązowy liść), mushroom...

czytaj dalej
Jesień (1) – słowniczek

Jesień (1) – słowniczek

Słownictwo: autumn (jesień), red apple (czerwone jabłko), green apple (zielone jabłko), yellow apple (żółte jabłko), red leaf (czerwony liść), green leaf (zielony liść), yellow leaf (żółty liść), orange leaf (pomarańczowy liść), brown leaf (brązowy liść). AUTUMN RED...

czytaj dalej
Skip to content