Skarby w ryżu

22 maja 2020

Witam serdecznie, dziś zapraszam Was do zabawy sensorycznej. W tej zabawie dzieci zajmują się tym, co sprawia im przyjemność – szukaniem skarbów.

Co jest potrzebne?

ryż lub inne suche ziarna ( np. fasola, karma dla ptaków, kukurydza), wiaderko lub inny pojemnik średniej wielkości, małe zabawki lub inne przedmioty (samochodziki, figurki, smakołyki w papierkach, grzebienie, piłeczki pingpongowe itp.)

Jak się bawić?

Napełnij pojemnik ryżem lub innymi ziarnami. Użyj dosyć szerokiego pojemnika, który pozwoli dziecku kopać w ryżu bez rozsypywania ziaren po podłodze. Zakop w ryżu przedmioty. Dziecko może się temu przyglądać, ale nie musi. Kiedy skarby są już ukryte, powiedz dziecku: „Zakopałam coś w ryżu. Czy uda ci się znaleźć skarb? Samochodzik! Znalazłeś go!”

Pozwól dziecku chwilę pobawić się znalezioną zabawką, a następnie poproś o znalezienie kolejnego skarbu. Nazywajcie znalezione przedmioty i pozwól dziecku pobawić się chwilę każdą znalezioną zabawką, zanim powiesz: „Teraz twoja kolej na zakopanie skarbów, a ja spróbuję je odszukać”

Mała zmiana

>Możecie do zabawy zaprosić inne osoby (rodzeństwo, drugiego rodzica)

>Jeśli bawicie się w grupce, zakop kilka zabawek równocześnie, niech każdy uczestnik zabawy po kolei wykopuje po jednej.

>Nazwij jeden z ukrytych przedmiotów. Niech dziecko znajdzie go jedynie przy pomocy swoich dłoni, nie używając wzroku.

Jeżeli dziecko widzi, co jest zakopywane, zdaje sobie sprawę, że przedmioty, których nie widać, nie przestają istnieć. Dzieci z problemami dotykowymi mogą w ten sposób zwiększyć soją tolerancję. Natomiast, jeżeli dziecko zwykle wkłada sobie przedmioty do ust , żeby poczuć ich fakturę, , w trakcie tej zabawy uczy się używać do tego opuszek palców. Szukając zabawek w ryżu, dziecko czuje uspokajający dotyk ziaren na skórze dłoni.

Inne artykuły z tej kategorii:

Pieczątki

Pieczątki

Ta zabawa uczy samoorganizacji i planowania czynności, umiejętności ważnych dla samodzielnego nabywania wiedzy, indywidualnej zabawy i wykonywania zadań. Jeśli wykorzystujemy różne sposoby zabawy, dziecko uczy się elastyczności w ustalaniu reguł. Poprzez zabawę...

czytaj dalej
Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje

https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM Wszystkim Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy,  by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości. Z okazji wakacji życzymy wszystkim dzieciom bezpiecznych i ...

czytaj dalej
Ładowanie wagoników

Ładowanie wagoników

Zapraszam Was do zabawy rozwijającej rozumienie mowy oraz umiejętność planowania działania. Dziecko podczas tej zabawy uczy się realizacji zadania złożonego z kilku działań, podczas których ważna jest współpraca z drugą osobą. Co przygotować? Kilka pojemników (np....

czytaj dalej
Skip to content