Ruch to zdrowie

30 kwietnia 2020

Dzień dobry dzieci

Czy wiecie, co trzeba robić, by być zdrowym? Oczywiście, dużo ruszać się i zdrowo odżywiać.

 Tak,    kiedy   ruszamy się , czy   uprawiamy sport   to  wzmacniamy nasze    mięśnie i nasze serduszko (a serce też jest mięśniem), serce pracuje wówczas wydajniej, jest w lepszej kondycji.    Kiedy    będziemy prawidłowo się  odżywiać zachowamy zdrowie, a w przyszłości nie będziemy mieć problemów z nadwagą i chorobami układu sercowo-naczyniowego.  Serce  jest  bardzo  ważnym  narządem  w  naszym  organizmie,  bez  którego  nie moglibyśmy żyć. Pompuje ono krew do naczyń i dzięki niemu krew cały czas krąży w organizmie i rozprowadza ważne substancje, między innymi tlen i składniki pokarmowe, które są niezbędne do życia wszystkim cegiełkom naszego ciała, czyli komórkom. Ponieważ serce pracuje nieustannie wykonując ważne zadanie, to musi być zdrowe, a każdy musi zadbać o jego dobrą kondycję.

Jeśli przekonamy się do zdrowych nawyków i będziemy stosować je w życiu, to nasze serduszko, które jest ważnym organem w naszym organizmie, będzie w dobrej kondycji, a my będziemy silni i zdrowi.

Moje serduszko – zabawa badawcza: słuchanie bicia serca i pulsu; doskonalenie umiejętności orientacji w schemacie własnego ciała.

Zabawa w parach, gdzie jedno dziecka słucha bicia serca drugiego oraz indywidualnie- każde dziecko przykłada rękę i sprawdza bicie własnego serca i pulsu. Badanie przeprowadzamy w stanie spoczynku, a następnie po wykonaniu kilku podskoków, pajacyków, aby dzieci zauważyły różnicę w tempie uderzeń przed – i po aktywności fizycznej.

Zabawa ruchowa

Rodzic zaprasza  dzieci  do  wspólnej  zabawy.  Informuje,  jak  ważny  jest  ruch  dla  naszego  serca.  Prosi  dzieci o powstanie i wykonywanie czynności:

,,Ręce w górę potem w bok, krok do przodu, no i skok“. Powtarzamy np. 3x

Słuchamy bębenka – zabawa ruchowa

Rodzic podaje rytm za pomocą bębenka i zapowiada:

– podskakujemy na dwóch nogach

– kiwamy głową

– rękoma przed sobą robimy „młynek”

– w miejscu idziemy

– w miejscu biegniemy

Zabawę powtarzamy 2-3 razy.

Dzieci grzecznie siadają .

Piękne serce – słuchanie opowiadania rodzica – rozwijanie empatii.

Kacper pomaga mamie robić zakupy. Ale chyba raczej przeszkadza, bo ciągle słychać: – Mamo, kup mi Sponge Boba! Mamo, kup mi tą śmieciarę! Mamo, kup mi hulajnogę! Pomysły Kacpra zmieniają się co chwilę, a mama wie, że Kacper jest zniecierpliwiony i trzeba wracać do domu. Ale w domu Kac-per, już od kilku dni domaga się hulajnogi. Nawet w przedszkolu wszyscy wiedzą o marzeniu Kacpra. i sąsiadka, pani Ola też wie. Nawet pytała, jakiego koloru hulajnogę chce mieć. Wiadomo, że zieloną. To przecież najfajniejszy kolor na świecie! a dzisiaj Kacper wchodzi do swojego pokoju, a tam…zielona, zieloniutka hulajnoga! Jego wymarzona! Własna! Tym razem chłopca nie trzeba było namawiać do jedzenia. Połknął w mig i z hulajnogą pobiegł na podwórko. Gdzie te dzieciaki? Muszę im pokazać co mam! i Kacper jedzie na hulaj-nodze i odpycha się i jeszcze szybciej.Ojej! Chłopiec nie zauważył leżących kamieni i proszę, co się stało. Hulajnoga ma urwane kółko, a Kacper -rozbity łokieć. Dzieciaki się śmieją, tylko Szymon – nie. – Kacper, wiesz co– mówi Szymon. Dopóki twoja hulajnoga nie będzie naprawiona, pożyczę ci swoją. Będziemy jeździć na zmianę. a moja też jest ładna, prawda? Ma zielone paski.

Rodzic wyjaśnia pojęcia: on ma wielkie serce, człowiek o dobrym sercu i zachęca do troszczenia się o innych, pomagania innym., szanowania innych. A czy Wy macie wielkie serce?

SERCE – wyklejanka kolorowym papierem.

Rodzic przygotowuje, zróżnicowanej wielkości, wycięte sylwety serc. Dzieci wybierają sylwetę i odrywając kawałki kolorowego papieru wyklejają nimi serce.

Co o zdrowiu wiedzą przedszkolaki? – mini konkurs- rozwijanie myślenia, pamięci.

Nagrodami za aktywność w konkursie mogą być oklaski i samoprzylepne serduszka.

– Czy trzeba jeść dużo warzyw?

– Dlaczego trzeba jeść dużo warzyw?

– Czy trzeba jeść dużo owoców?

– Dlaczego trzeba jeść dużo owoców?

– Dlaczego nie można jeść dużo słodyczy?

– Czy dla zdrowia potrzebne są spacery, zabawy i ćwiczenia na świeżym powietrzu?

– co trzeba zrobić, kiedy się zachoruje?

– Jak się zachowujemy u lekarza?

– Jak wygląda lekarz?

– do czego służy termometr?

– Gdzie kupujemy lekarstwa?

Odpowiedziałyście na wszystkie pytania? Pewnie tak. Brawo!

To teraz mam coś dla Was. Ułóżcie puzzle:

https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/dla-dzieci/218697-ruch-to-zdrowie

Karta pracy:

Pokoloruj ilustracje, które przedstawiają czynności dobre dla zdrowia:

Inne artykuły z tej kategorii:

Informacja dla Rodziców

Informacja dla Rodziców

Drodzy Rodzice, informuję, że Mikołaj w grupie "Pszczółek" odbędzie się 02.12.2020 r., bardzo proszę aby w tym dniu dzieci były ubrane w kolorach: biały, czerwony oraz zielony. Na prośbę Rodziców będą wykonywane zdjęcia ze Św. Mikołajem. Natomiast Wigilia grupowa...

czytaj dalej
Skip to content