Rozżarzona kula

24 marca 2020

Witam serdecznie i cieplutko w ten wiosenny dzień.

Jak już wiecie, w sobotę zawitała do nas wiosna. Zauważyliście, że słonko mocniej już  przygrzewa, zielenią się drzewa , trawa,  że ptaki radośniej śpiewają, a w ogródkach kwiaty zakwitają ?. To są oznaki wiosny .

Podejdźcie do okna i sprawdźcie, czy słonko świeci. Czujecie ciepło?

Wskażcie, gdzie znajduje się słońce – dzieci określają stronę (np. z prawej strony okna, z lewej strony okna, naprzeciwko okna).

A czy wiecie, że w ciągu dnia, słońce wędruje po niebie? Zachęcam Was do obserwacji wędrówki słońca  na niebie i określania jego położenia w różnych porach dnia.

Rodzicu, wyjaśnij dziecku, że słońce nie znika, tylko chowa się za horyzontem. Spróbuj narysować dziecku obrazek przedstawiający wędrówkę słońca po niebie. Następnie dziecko tworzy własny obrazek.

A teraz popatrzcie na ilustrację Słońca.

Odpowiedzcie, czy Słońce jest potrzebne do życia ludziom, zwierzętom i roślinom czy nie?

Proszę o uzupełnienie wiedzy dziecka na temat Słońca czytając poniższą notatkę.

Słońce jest centralną gwiazdą Układu Słonecznego. Życie na Ziemi zależy od ciepła i energii Słońca. Słońce potrzebne jest do wzrostu roślin, które jest pożywieniem zwierząt. Słońce wpływa na całą naszą przyrodę.

Jest ono rozognioną kulą gazową  o średnicy 109 razy przekraczającej  średnicę Ziemi. Jest gwiazdą znajdującą się najbliżej nas w odległości 150 milionów km. Gdyby gepard biegł nieustannie ze swoją maksymalną prędkością , to dotarł by do Słońca w ciągu 150 lat. Promienie słoneczne docierają na Ziemię w ciągu 8 minut. Gwiazdy takie jak Słońce świecą od około 10 do 20 lat. Słońce jest bardzo gorące i potężne . Jego powierzchnia ma temperaturę 5500 stopni Celsjusza. Czasami występują tzw. rozbłyski słoneczne, czyli nagłe uwalnianie się energii słonecznej. Zjawisko to jest niebezpieczne, ponieważ może uszkodzić satelity lub zniszczyć urządzenia elektryczne. Słońce daje życie, ale trzeba rozsądnie korzystać z jego promieni.

Na zakończenie, spróbujcie narysować obrazek przedstawiający wędrówkę słońca po niebie.