Pokaż palcem

30 kwietnia 2020

Dzisiaj zapraszam do zabawy, w której dziecko będzie wskazywało palcem odpowiedni kubek. Poprzez tę zabawę dziecko uczy się sygnalizować swoje potrzeby. Niemożność wyrażenia swoich chęci przez dziecko, które nie potrafi mówić, często powoduje frustrację. Wskazywanie palcem to pierwszy krok w nauce komunikacji.

Potrzebne przedmioty

Trzy plastikowe lub papierowe kubki, drobne przedmioty (np. małe plastikowe figurki, monety, pierścionki, dzwoneczki…)

Przygotowanie

Postaw na stole trzy kubeczki do góry dnem

Jak się bawić?

Na oczach dziecka schowaj jakiś przedmiot pod jednym z kubeczków. Zapytaj: „Gdzie jest miś? Tutaj?” (wskazując jeden z kubeczków palcem). Pytaj dalej: „Może tu?” (wskazując kolejny kubek). Na koniec zapytaj o ostatni: „A może Tu?”. Niech dziecko wskaże paluszkiem, gdzie kryje się zabawka. Jeżeli samo sobie nie radzi, prowadź jego dłoń, kładąc na niej swoją.

Niech kubeczki stoją poza zasięgiem dziecka, żeby nie mogło samo chwycić zabawki. W momencie, gdy dziecko wskaże palcem właściwy kubeczek lub przynajmniej spróbuje to zrobić, od razu nagródź je schowanym przedmiotem.

Jeżeli dziecko sięga po właściwy kubek, zamiast go wskazać, udawaj, że nie rozumiesz i podnoś inne kubeczki, prosząc o wskazanie palcem.

Mała zmiana

>Użyj więcej niż trzech kubeczków, żeby zwiększyć wybór, lub tylko jednego, żeby go ograniczyć.

>Zamiast pod kubeczkiem, schowaj przedmioty w dowolne miejsce w pokoju i poproś dziecko, żeby pokazało palcem, gdzie znajduje się na przykład miś.

Aby pomóc dziecku w nauce wskazywania, najpierw połóż przedmioty na stole i pozwól dziecku dotykać ich palcem wskazującym, kiedy usłyszy ich nazwę. W ten sposób dziecko zrozumie, że wyciągnięty palec kieruje uwagę na przedmiot znajdujący się w pewnej odległości.

Inne artykuły z tej kategorii:

Pieczątki

Pieczątki

Ta zabawa uczy samoorganizacji i planowania czynności, umiejętności ważnych dla samodzielnego nabywania wiedzy, indywidualnej zabawy i wykonywania zadań. Jeśli wykorzystujemy różne sposoby zabawy, dziecko uczy się elastyczności w ustalaniu reguł. Poprzez zabawę...

czytaj dalej
Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje

https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM Wszystkim Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy,  by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości. Z okazji wakacji życzymy wszystkim dzieciom bezpiecznych i ...

czytaj dalej
Skip to content