Pojazdy z kołami

21 maja 2020

Witajcie kochani,

Dzisiaj porozmawiamy o pojazdach, poruszających się po drodze, te które posiadają koła.

Samochody i garaże – zabawa orientacyjno – porządkowa

Rodzic podaje rytm na bębenku, a dzieci naśladują poruszające się samochody, dostosowując prędkość poruszania się do podanego rytmu. na  słowne  hasło  „do  garażu”  wszystkie  auta  –  dzieci  zatrzymują  się w miejscu wskazanym przez rodzica np. obok biurka, koło szafek czy też w przestrzeni określonej taśmą papierową. Zabawę powtarzamy 2-3 razy

Co tak brzmi? – zabawa ortofoniczna – ćwiczenie narządów mowy

 Dzieci naśladują za rodzicem  odgłosy pojazdów:

pociąg – puf, puf, puf

samolot – szz, szz, szz

samochód – wrr, wrr, wrr

Rodzic  wycina z kartki koło i mówi – zobaczcie co dla was wycinam. Kto wie, kto pamięta jaki to kształt, jaka to figura ? – koło.

Spróbujemy narysować koło w powietrzu lewą ręką, prawą ręką i oburącz.

Rodzic rozdaje dzieciom wycięte koła i mówi: popatrzcie na koła, poszukajcie w naszym pokoju  i porównajcie czy znajdziemy gdzieś koła lub rzeczy w kształcie koła (kółka od sersa, krążki, samochody, wózki, samolot, statek, talerzyk). Dziecko idzie za rodzicem  po pokoju, wyszukują, porównują kształty z kołem niesionym w ręku.

Tworzenie zbioru zabawek poruszających się na kołach (samochody, wózki, pociąg itp.). Wybrane dziecko zabiera wskazaną zabawkę i zanosi na środek pokoju. Dzieci siadają w kole wokół zabawek. Rozmowa – podkreślenie czym jest koło dla pojazdu. Omówienie jego zastosowania.

Dzieci odpowiadają na pytania ( do czego służą:  koło samochodowe, kierownica, koła samolotu przy lądowaniu, światła).

Czego nie ma – zabawa dydaktyczna rozwijająca uwagę i spostrzegawczość.

Przed dziećmi siedzi rodzic układa kilka zabawek  – pojazdów. Przez chwilę dzieci przyglądają się przedmiotom i starają się je zapamiętać. Rodzic poleca dzieciom zamknięcie oczu, zabiera jedną zabawkę i pyta: czego nie ma? Zabawę powtarzamy kilka razy, zależnie od zainteresowania dzieci.

Pojazdy, które mają koła , to nie tylko samochody, ciężarówki, autobusy, traktory. Koła posiadają także motory, hulajnogi, a także… Posłuchajcie zagadki

Zagadka o rowerze.

– Ma dwa kółka i siodełko,

jeździsz na nim niezbyt prędko.

– Można jeździć na nim,

kiedy kręci się pedałami. (rower)

Myślę, że  większość z Was, ma swój rower. Rower składa się z dwóch kół ( małym dzieciom przykręca się  dwa małe kółka po bokach, dla równowagi), kierownicy, siodełka, pedałów, hamulców , świateł, a także z sygnału dźwiękowego (np. dzwonka) . Musicie pamiętać,  że dzieci do 10 lat jeżdżą na rowerkach w kasku na głowie,  po chodniku, tylko pod opieką dorosłych .

Posłuchajcie piosenki Wsiadam na rower

Karty pracy:

Inne artykuły z tej kategorii:

Skip to content