Pojazdy wodne

10 czerwca 2020

Motylki, dzisiaj poznamy pojazdy, które poruszają się po wodzie.

1. „Co pływa, co tonie?” – zabawa badawcza. Rodzic pokazuje trzy pojazdy wykonane z różnych materiałów: metalowy pojazd, plastikowy pojazd i łódkę wykonaną z papieru. Dziecko wkładając do miski z wodą pojazdy sprawdza, które pływają, a które toną. Rozmowa na temat przeprowadzonego doświadczenia. Dla osób, które chciałyby się dłużej skupić na tym doświadczeniu zachęcam do wykonania takiego doświadczenia: http://dzieciecafizyka.pl/eksperymenty/co-plywa-co-tonie/

2. „Łódka na morzu” – ćwiczenia oddechowe. Rodzic przygotowuje łódkę wykonaną z cienkiego papieru. Dziecko siada przy stoliku. Na środku stolika – morza stawiamy łódkę. Dziecko dmuchając wprawia ją w ruch.

3. „Akweny” – pokaz ilustracji przedstawiającej morze, rzekę, jezioro. Wypowiedzi dziecka na temat ilustracji, nazywanie akwenów wodnych, wskazanie różnic.

4. Rozwiązanie zagadki:

„Pan kapitan nim steruje gdy morskie fale pokonuje.”

5. Praca plastyczna. Do wykonania tej pracy będziecie potrzebować: łupinę od orzecha włoskiego, wykałaczkę, kolorowy papier, plastelinę, błękitną bibułę, tekturkę 8cmx5cm, gazetę.

„Żaglówka” – podanie tematu pracy, pokaz sposobu wykonania.

– Przyklejanie pasków bibuły na tekturkę – fale morskie,

– Wycinanie z kolorowego papieru trójkąta – żagla,

– Umocowanie żagla na wykałaczce,

– Wypełnienie połówki orzecha włoskiego plasteliną, umocowanie żagla,

– Ustawienie gotowej żaglówki na przygotowanych falach morskich.

Kochani jak Wam poszło? Myślę, że wspaniale! Do zobaczenia w piątek!