Piramida Żywieniowa

trzy osoby żąglujące jedzeniem

14 maja 2020

Hej! Witam was drogie Dzieci!

W tym tygodniu, w dalszym ciągu, będziemy rozmawiać o tym, co należy robić, żeby czuć się dobrze i być zdrowym. Wiemy już z poprzednich zajęć, że żeby zdrowym być, trzeba często ręce myć, trzeba dużo się ruszać i dobrze się odżywiać! Dzisiaj właśnie będziemy mówić o zdrowym odżywianiu.

Na początek zapraszam do wysłuchania wiersza B. Formy pt. „Przetwory z mleka”

„Przetwory z mleka”

Na zakupy wyruszamy,

dużą torbę zabieramy.

Trzeba kupić serek biały

i ser żółty w dziury cały.

Bardzo smaczna jest maślanka,

ser topiony i śmietanka,

i jogurty waniliowe,

naturalne, owocowe.

Różne są przetwory z mleka,

zatem niechaj nikt nie zwleka.

Dnia każdego – to zasada,

coś z nabiału każdy zjada.

Odpowiedzcie teraz na kilka pytań:

• O jakich przetworach z mleka była mowa w wierszu?
  • Jakie zwierzęta dają mleko?
  • Co to jest nabiał?
  • Kto z was zjada codziennie coś z nabiału?

Kilka razy robiliśmy wspólnie pyszne, kolorowe i zdrowe śniadania i desery, a dzisiaj spróbujcie wykonać własną Piramidę Żywienią! Co to jest takiego? Czy ktoś z was wie?

Powiem dzieciom, które nie wiedzą – Piramida Żywienia to ilustracja przedstawiająca zalecany przez specjalistów sposób odżywiania. Na jednym obrazku streszcza najważniejsze zasady komponowania codziennego jadłospisu. W tym wszystkim chodzi o to, żeby jeść smacznie i zdrowo. Przypatrzcie się różnym piramidom żywienia, a potem spróbujcie sami zaprojekrować własną piramidę i zapytacie Rodziców, czy dobrze wykonaliście zadanie.

Ja wykorzystam do swojej piramidy obrazki z gazetki reklamowej. Najpierw je dokładnie pooglądam, potem wytnę i zastanowię się, co bym chętnie zjadła i jak ułożyć produkty, żeby było dobrze. Na koniec przyklej swoje produkty na piramidę! Życzę wspaniałej zabawy!