Obserwowanie piórek może być naprawdę fascynujące, ponieważ poruszają się one powoli i reagują na najmniejszy nawet powiew powietrza. Podczas zabawy dziecko uczy się regulować swój oddech i ilość wydychanego powietrza. Umiejętność ta pomoże dziecku zachować ciszę w odpowiednim momencie. Dziecko ćwiczy koncentrację, ponieważ musi śledzić piórko wzrokiem, żeby je złapać. W tym celu powinno właściwie ułożyć dłonie. Tak więc usprawnia również koordynację wzrokowo – ruchową.
Potrzebne przedmioty – piórka
Przygotowanie
Podczas zabawy z dzieckiem, dorosły powinien patrzeć na dziecko z jego poziomu. Jeśli bawi się dwoje dzieci, niech stoją blisko siebie, zwrócone do siebie twarzami.
Jak się bawić?
Pokaż dziecku, jak ułożyć dłonie, żeby złapać powoli spadające piórko.Dmuchaj w nie delikatnie. Niech dziecko spróbuje je złapać. Pomagaj mu na tyle, na ile to będzie konieczne. Następnie zamieńcie się rolami dmuchającego i łapiącego.Można do zabawy namówić drugie dziecko (rodzeństwo). Dorosły jedynie asystuje im w razie potrzeby.
Mała zmiana
>Niech dziecko samodzielnie posyła piórko w górę, a potem łapie je własnymi rękami.
>Zamiast piórka można użyć balonu. Możesz też nadmuchać go i puścić wolno bez zawiązywania końcówki. Niech dziecko spróbuje złapać balon, kiedy lata po pomieszczeniu.
Jeżeli dziecko szybko się rozprasza, stań blisko niego i nagradzaj za każdym razem, gdy uda mu się złapać piórko ( uścisk, przybicie piątki, smakołyk, ulubiona zabawka, pochwała słowna).
Wspaniałej zabawy.