Muzyczny szyfr

5 czerwca 2020

Witam i zapraszam Was dzisiaj do zabawy muzycznej – odtwarzanie szyfrów, które rozwija słuch fonematyczny dziecka. Odczytywanie symboli oraz powtarzanie sekwencji słyszanych dźwięków kształtuje uwagę i pamięć bezpośrednią. Jest przygotowaniem do nauki czytania i pisania.

Co przygotować?

Wybrany instrument lub instrumenty (drewniane pałeczki, bębenek lub kartonowe pudełko) i ich obrazki. Ułożony ciąg obrazków (szyfr) oznacza kolejność grania na instrumentach.

Jak się bawić?

Siadamy obok dziecka – ważne, by widzieć wzór z tej samej strony. Układamy ciąg symboli (możemy zacząć od dwóch) i pokazujemy dziecku co oznaczają. Następnie zachęcamy dziecko do naśladowania – wskazanie symbolu i odpowiadającego mu instrumentu. Może po pewnym czasie dziecko samo odszyfruje ułożony wzór i już nie będziemy musieli za każdym razem go demonstrować.

Mała zmiana

>Zamiast obrazków instrumentów wprowadzamy symbole, np. wycięte z papieru koła. Jeden symbol (np. duże koło) oznacza jeden rodzaj dźwięku (np. głośne uderzenie drewnianą pałeczką o pudełko), drugi symbol (np. małe koło) – drugi rodzaj dźwięku (np. ciche uderzenie).

>Wprowadzamy dwie zmienne w szyfrowaniu – rodzaj symbolu i jego wielkość. Umawiamy się, co oznacza symbol (np. koło – uderzenie pałeczkami o podłogę, kwadrat – o pudełko) oraz jego wielkość (duża figura to głośny dźwięk, mała – cichy).

Ta zabawa ma wiele stopni trudności – postaraj się dostosować ją do aktualnych możliwości dziecka.

Przyjemnej zabawy!

Inne artykuły z tej kategorii:

Pieczątki

Pieczątki

Ta zabawa uczy samoorganizacji i planowania czynności, umiejętności ważnych dla samodzielnego nabywania wiedzy, indywidualnej zabawy i wykonywania zadań. Jeśli wykorzystujemy różne sposoby zabawy, dziecko uczy się elastyczności w ustalaniu reguł. Poprzez zabawę...

czytaj dalej
Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje

https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM Wszystkim Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy,  by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości. Z okazji wakacji życzymy wszystkim dzieciom bezpiecznych i ...

czytaj dalej
Ładowanie wagoników

Ładowanie wagoników

Zapraszam Was do zabawy rozwijającej rozumienie mowy oraz umiejętność planowania działania. Dziecko podczas tej zabawy uczy się realizacji zadania złożonego z kilku działań, podczas których ważna jest współpraca z drugą osobą. Co przygotować? Kilka pojemników (np....

czytaj dalej
Skip to content