Motyl

15 maja 2020

Witam kochane Pszczółki i Rodziców

Dzisiaj poznacie kolejnego mieszkańca łąki. Zgadnijcie kogo?

„Motyl – wprowadzenie do tematu zajęć za pomocą zagadki.

Lata nad łąką piękny jak kwiat,

swoim kolorem zachwyca,

i zapomina w mig cały świat,

że wcześniej była to gąsienica (motyl)

Już wiecie , że gąsienica (larwa) przeobraziła się w motyla. Zobaczcie jak to wygląda

Zobaczcie jak larwa przeobraża się w  motyla

Posłuchajcie piosenki i zobaczcie jakie piękne i kolorowe są motyle

Wróżka z łąki – zabawa naśladowcza

Rodzic jako łąkowa wróżka dotykając dziecka różdżką mówi: raz, dwa, trzy będziesz pszczołą/ślimakiem/żabą/ biedronką/motylem. Dziecko naśladuje ruchy zwierzęcia (owada).

Dotyk motyla – zabawa sensoryczna przy muzyce „Wiosna” A. Vivaldi

Dzieci dobierają się w pary (z rodzicem). Jedno dziecko z pary stoi/siedzi/leży (zgodnie z poleceniem rodzica lub z własnego wyboru), a drugie dziecko (rodzic) „masuje” szyfonową chustą. Przy powtórzeniu zabawy dziecko zamienia się rolą.

Wesoły i smutny motyl – zabawa ruchowa z nazywaniem emocji

Rodzic pyta dzieci, kiedy, dlaczego motyl może być wesoły, a kiedy, dlaczego smutny. Gdy świeci słońce motyle cieszą się i radośnie, szybko fruwają. Kiedy zbliża się wieczór, robi się chłodniej, motyle są zasmucone i fruwają powoli, Rodzic podaje tempo za pomocą bębenka lub tamburyna, a dzieci, jak motyle „fruwają” wolno lub szybko.

Karty pracy:

Rysuj pośladzie, następnie pokoloruj obrazek.

Praca plastyczna do wyboru:

1)

2)

Wycinamy szablon motyla (powyżej) z tektury i przyklejamy go na kartkę. Motyla można wypełnić na różne sposoby:

• Plasteliną- robimy z plasteliny kolorowe kuleczki, rozgniatamy je i wypełniamy nimi szablon
  • Wypełnienie kolorowymi pomponami
  • Bibuła- wycinamy małe, kolorowe kwadraciki z bibuły i odciskamy je na końcówce ołówka, tak by zrobić wypukłe miseczki, przyklejamy je dnem do kartki.

Kochani,  zastanówcie się i wybierzcie spośród moich propozycji , jaką techniką chcecie wykonać kolorowego motyla.  Liczę na Waszą pomysłowość. Czekam na  zdjęcia motyli  i innych mieszkańców łąki.  Tęsknię za Wami moje  Pszczółki.  Pozdrawiam i przesyłam buziaki