Mój region

5 maja 2020

Witam serdecznie

Dzisiaj dowiecie się o naszym regionie, w którym mieszkamy. Czy wiecie, jak nazywa się ten region?A czy wiecie, czym jest Śląsk? Żeby Wam to lepiej zobrazować, posłużymy się małym porównaniem.
Wyobraźcie sobie, że Polska- kraj w którym mieszkamy, nasza ojczyzna, jest wielkim domem. W domu tym znajduje się 16 pokoi. Każdy pokój- region, ma swoją nazwę i miejsce na mapie. Nasz pokój-region nazywa się Śląsk i znajduje się tutaj (rodzic wskazuje na mapie Śląsk).

Na Śląsku mieszkają także nasi mali przyjaciele, którzy postanowili nas dziś odwiedzić (rodzic prezentuje sylwety Karlika i Karolinki i podkłada za nie głos).

Obrazki pochodzą z serwisu chomikuj.pl

Witejcie dzieci. Jo je szwarno dziołcha. Nazywom się Karolinka. Mieszkom, tu na   Ślunsku. Jo bardzo lubia się stroić i przeto oblykom taki paradny stroj. Mom kiecka, fajno bluzka i zapaska. A na karku wiyszom kieta, a na głowa daja galanda (rodzic prezentuje te elementy stroju) A jo je gryfny synek Karlik. Tyż mieszkom na Slunsku. Jak nie musza robić na grubie, to zakładom też taki paradny stroj. Oblykom tako fajno koszula, zakładom galoty i bruclik. Na karku zawionzuja jedbowka, a na gowa zakładom mycka- rodzic prezentuje również te elementy stroju.

Ślunsko godka”- zabawa słowna. Wdrażanie do rozumienia i posługiwania się gwara śląską
Po prezentacji strojów, rodzic tłumaczy dzieciom, że Karlik i Karolinka mówili w gwarze śląskiej, czyli w odmiennej formie języka polskiego, charakterystycznej dla naszego pokoju- regionu, Śląska.

Wyjaśnia także dzieciom, niezrozumiałe słowa i zwroty.
Szwarno dziołcha – ładna dziewczyna
Gryfny synek – ładny chłopiec

Oblykać- ubierać
Paradny – odświętny

Kiecka- spódnica
Kieta – łańcuszek, korale

Galanda- wianek ze sztucznych kwiatów

Gruba- kopalnia Galoty- spodnie

Bruclik- kamizelka

Mycka- czapka

Posłuchajcie piosenki i spróbujcie zaśpiewać

Teraz usiądźcie wygodnie i posłuchajcie Legendy o piaście Kołodzieju, o początkach powstania dynastii Piastów.

Za rządów księcia Popiela nieopodal Kruszwicy mieszkał kmieć zwany Piastem. uprawiał ziemię hodował pszczoły a oprócz tego trudnił się kołodziejstwem-wyrabiał wozy. Wraz z żoną Rzepichą żyli zgodnie i spokojnie wychowując dzieci.
Najstarszy syn skończył właśnie siedem lat zbliżał się czas postrzyżyn( obrzęd polegający na obcięciu włosów i nadania imienia ) ; obchodzonych bardzo uroczyście. Było to bardzo ważne święto gdyż tego dnia chłopiec przechodził spod opieki matki pod pieczę ojca pierwszy raz obcinano mu włosy i nadawano imię.