Memo rodzinne

3 czerwca 2020

Witam Was kochane KRASNALE. Przed tygodniem obchodziliśmy „Dzień mamy”, w poniedziałek swoje święto miały dzieci, a za trzy tygodnie będziemy składać życzenia tatusiom. Jak widać w tym czasie świętuje cała rodzina. Dlatego zapraszam Was do gry w „Memo rodzinne”

Co przygotować?

Zdjęcia wszystkich członków rodziny (po dwa każdej osoby). Zdjęcia przyklejamy do równo przyciętych kartoników.

Jak się bawić?

Układamy na stole wymieszane kartoniki z przyklejonymi zdjęciami tak, aby fotografie nie były widoczne. Na zmianę odkrywamy po dwa, jeśli odnajdziemy parę – odkładamy ją. Wygrywa osoba, która odkryje najwięcej par.

Mała zmiana

>Wprowadzamy więcej zdjęć osób, które dziecko zna.

>Na początku zdjęcia tych samych osób nie powinny się różnić. Z czasem możemy umieścić zdjęcia tych samych osób, ale inaczej ubranych, bębących w innej pozycji.

>Możemy spróbować zrobić memo ze zdjęć członków rodziny wykonujących określone czynności. Powinniśmy wtedy odnaleźć fotografie przedstawiające te same osoby wykonujące tę samą czynność. Dodatkowo wprowadzamy nazwy czynności.

Ważne jest, aby nazywać osoby, które odkrywamy na zdjęciach. Nie zaczynaj gry od dużej ilości fotografii. Początkowo możesz wykorzystać tylko zdjęcia dziecka i rodziców.

Dzieci z autyzmem często mają trudności w rozpoznawaniu twarzy, obserwowaniu i odczytywaniu informacji płynących z kierunku spojrzenia, wyrazu mimicznego oraz postawy ciała. Taka zabawa pomoże im nauczyć się patrzeć na twarz, zwracać uwagę na różnice pomiędzy osobami, a także ich podobieństwo – pomimo występowania w różnych kontekstach (różne zdjęcia tych samych osób).

Udanej zabawy!

Inne artykuły z tej kategorii:

Pieczątki

Pieczątki

Ta zabawa uczy samoorganizacji i planowania czynności, umiejętności ważnych dla samodzielnego nabywania wiedzy, indywidualnej zabawy i wykonywania zadań. Jeśli wykorzystujemy różne sposoby zabawy, dziecko uczy się elastyczności w ustalaniu reguł. Poprzez zabawę...

czytaj dalej
Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje

https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM Wszystkim Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy,  by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości. Z okazji wakacji życzymy wszystkim dzieciom bezpiecznych i ...

czytaj dalej
Ładowanie wagoników

Ładowanie wagoników

Zapraszam Was do zabawy rozwijającej rozumienie mowy oraz umiejętność planowania działania. Dziecko podczas tej zabawy uczy się realizacji zadania złożonego z kilku działań, podczas których ważna jest współpraca z drugą osobą. Co przygotować? Kilka pojemników (np....

czytaj dalej
Skip to content