MAMA, MAMUSIA, MATEŃKA

farby, pędzle i pusta kartka

20 maja 2020

Witam was w majową środę!

Dzisiaj będziemy malować portret mamy! Przygotuj farby, pędzelek i wodę. Poproś kogoś dorosłego albo brata lub siostrę o wydrukowanie portretu. Na początek zapraszam do zapoznania się z wierszem E. M. Minczakiewicz pt. „Dla mojej mamusi”.

„Dla mojej mamusi”

Mamusiu kochana, powiem Ci na uszko,

że bardzo Cię kocha, to moje serduszko!

Słyszysz? Ono bije! Cicho, cichuteńko.

Kocham Cię Mamusiu! Kocham Cię Mateńko!

Odpowiedz teraz na pytania:

• Co mówiło dziecko swojej mamie?
  • Dla kogo biło jego serce?
  • Jak biło jego serce?
  • Jak mówiło do swojej mamy?

A teraz zobacz film i spróbuj namalować swoją mamusię! Wysłuchaj również piosenki o mamie! Do zobaczenia!

[Transkrypcja] Witam Was dzisiaj kochane dzieci i zapraszam do wykonania portretu swojej mamy. Ja przygotowałam sobie trzy portrety: raz, dwa, trzy. Będzie również potrzebny pędzelek i farby oraz troszeczkę wody. Wybierzcie sobie teraz portret, który najbardziej przypomina waszą mamę. Teraz w zależności od tego, czy ma włosy jasne, czy ciemne używamy takiej farbki, której potrzebujemy. Ja sobie zrobię żółte włoski, ponieważ moja mama ma jasne włosk. Zaczynam malować. Zaraz zobaczymy jak to wyjdzie. Ciekawe, czy wam się spodoba. Staram się robić pędzelkiem delikatnie. Staram się nie wyjeżdźać za zdjęcie mamy i jak będę miała gotowe włoski to widzę, że tutaj mama nosi opaskę, ponieważ włosy przeszkadzałyby jej w różnych pracach domowych, więc założyła sobie opaskę. Myślę, że niektóre dzici też noszą opaskę. Już kończę robić włosy mojej mamy. Zobaczymy, czy wyszło ładnie. Już moja mamusia ma włoski prawie ukończone. Teraz zrobię jeszcze kucyk. Teraz zrobię jej piękną, kolorową opaskę. Moja będzie w kolorze zielonym. Robię delikatnie, żeby nam nie wyjechała farbka. Jeszcze troszkę farbki użyję. Już moja opaska jest gotowa. Teraz zajmę się buzią. Najpierw zrobię jej troszkę twarz. Tak delikantnie brązem, bo nasza buzia jest lekko brązowa. Troszeczkę i leciutko malujemy buzię na brązowo. Delikatnie się staramy. Już mamy buzię brązową. Lekki brąz i możemy dodać troszkę różu. Każda mamusia lubi się malować, żeby wyglądać jeszcze piękniej. Troszeczkę damy jeszcze różu pod nosek i troszkę przyróżowimy szyję. Teraz zrobię piękne usta. Mamusie chyba lubią mieć czerwone. Starannie, delikatnie, nie za dużo, tylko tak żeby było widać. Teraz zrobimy oczka. Najpierw niebieskim kolorem, troszeczkę. Teraz trzeba bardzo ostrożnie robić, bo oczka są trudne do zrobienia. jedno oczko, drugie oczko. No i jeszcze brwi. Czarną farbką malujemy – jedna, druga. Popatrzcie, już mam. Teraz widzę tutaj piękny kwiatuszek, to ja go zrobię na kolor granatowy, niebieski. Zobaczcie, jaki kwiatuszek ładny. To jest chyba naszyjnik. Teraz została mi jeszcze bluzeczka. Kolor jest dowolny. Trzeba dokładnie wypłukać pędzelek. Teraz widzę jeszcze troszeczkę rączek. Zrobię je na lekki róż. Jedna rączka i kawałek drugiej rączki. Wystarczy. Płuczemy po każdej farbce pędzelek, żeby był czysty. No i została nam bluzeczka. ja myślę, że moja bluzeczka będzie może pomarańczowa. Zobaczymy, czy będzie ładna. Ładnie wyszło, mi się podoba. Tutaj literki ma mamusia na bluzeczce, to my je zamażemy. I już jest gotowe, prawie, jeszcze wyrównamy. Tak mi wyszła moja praca. To jest portet, który jak wyschnie możemy dać mamusi w prezencie, kiedy nadejdzie jej święto. No cóż, życzę wam dzieci miłej pracy. Malujcie ładnie, wybierajcie odpowiednie kolory. Pamiętajcie, że po skończeniu pracy trzeba uprzątnąć miejsce, gdzie pracowaliśmy.