Majowy bukiet

kosz z bzem

8 maja 2020

Witam was Dzieci! Dzisiaj mamy piątek i kończymy tydzień, jak zwykle – w ogrodzie! Później wrócimy jeszcze na chwilkę na majową łąkę, ale teraz chciałabym sprawdzić, czy wszyscy zapamiętali, jakimi narzędziami posługujemy się podczas wiosennych prac w ogródku.

Oto zagadki:

• Choć nie gryzą, zęby mają, ziemię w ogródku wygładzają. (grabie)
  • Mały prysznic w ogrodzie dla roślinki i drzewka. Wiesz na pewno, to … (konewka)
  • Tym dziwnym pojazdem na jednym kole, wozi ogrodnik narzędzia w ogródky i na pole. (taczka)
  • Ta mała na plaży babki uklepuje, ta większa w ogrodzie najlepiej się czuje. Nie lubi być sama, więc przjaźnie zerka w kierunku konewki, grabek i wiaderka. (łopatka)

Jeśli poprawnie odgadłeś, masz 4 punkty!

A teraz będziemy układać kwiatki na grządce, później je policzymy – zobacz filmik w naszym kąciku muzycznym! Na zakończenie zobacz kolejny film i spróbuj policzyć ptaki, które przyleciały do naszego ogrodu! Pa, pa – do zobaczenia w poniedziałek!

Transkrypcja: Witam was dzieci w piątkowy poranek. Dzisiaj zapraszam was na łąkę. Będziemy dzisiaj umieszczać kwiatki na grządkach. Uwaga, zaczynam. Mam już jeden kwiatuszek, teraz sobie. Ułążę następne i jeszcze następne. Ja przygotowałam sobie kilka kwiatuszków, dzieci sobie mogą w domu przygotowac wiecej Zaraz zobaczymy ile ich jest wszystkich. Spróbujemy teraz policzyć: raz; raz, dwa; raz, dwa, trzy; raz, dwa, trzy, cztery. Teraz umieścimy kuleczki. Jeden kwiatuszek równa się jedna kulka. Uwaga! Tu mam jeden kwiatuszek. Ile potrzebuję kulek? Jedną, bardzo ładnie. Jedna kulka. Zobaczymy dalej. Raz, dwa. Ile potrzebuję kulek? Dwie. Raz, dwa. Zgadza się. Kolejne. Policzymy kwiatuszki. Raz, dwa, trzy. Ile będzie kulek, kto wie? Trzy, zgadza się. Raz, dwa, trzy. I jeszcze mi został ostatni rządek na dole. Raz, dwa, trzy, cztery. Ile? Cztery kulki. Raz, dwa, trzy i ostatnia cztery. Ułożymy je równiutko i sprawdzimy czy sie zgadza. Jeden kwiatek – jedna kulka,  dwa kwiatki –  dwie kulki, trzy kwiatki – trzy kulki, cztery kwiatki – cztery kulki. I na koniec zerwiemy kwiatki i umieścimy je wszystkie w wazonie. Uwaga, zrywam kwiatuszek i dowolnie sobie układam w wazonie. Myslę, że dzieci też pięknie poukładają swoje kwiatuszki i wyjdzie nam piękny bukiet. Zaraz sprawdzimy.I gotowy nasz wazonik. Popatrzcie jaki nam piekny wyszedł. ten kwiatuszek jeszcze poprawimy. Teraz mamy piękny majowy bukiet. Do widzenia. Pa, pa.