Lato w lesie

17 czerwca 2020

Dzień dobry kochani,

Dzisiaj dowiecie się, co słychać latem w lesie i jak należy się tam zachowywać

PORANEK W LESIE – aktywne słuchanie utworu E. Grieg’a CD Po wysłuchaniu utworu rodzic proponuje dzieciom ponowne wysłuchanie z wykonywaniem poleceń:

dzieci kucają, unoszą ręce nad głową, poruszają uniesionymi dłońmi, powoli wstają, rozkładają ręce na boki, obracają się wokół własnej osi, po linii okręgu.

Utwór E. Griega Poranek w lesie

Leśny koncert – zabawa muzyczna – rozwijanie umiejętności gry na wybranych instrumentach perkusyjnych .

Rodzic rozdaje dzieciom opaski z sylwetami: leśne dzwonki, zające, szyszki. Dzieci wybierają instrumenty, na których chcą grać: bębenki, grzechotki, kołatki (lub inne, zależnie od możliwości lub zrobione samodzielnie, np. grzechotki z grochu wsypanego do pudełka po serku).

Rodzic  jest dyrygentem, jeśli pokazuje szyszkę, to grają dzieci posiadające takie opaski, jeśli rodzic pokazuje leśne dzwonki – grają dzieci z opaskami leśnych dzwonków.

Jak należy zachować się w lesie? – rozmowa kierowana – przyswajanie zasad ochrony środowiska

– Czy w lesie można, biegać, hałasować?

– Dlaczego w lesie należy zachowywać się cicho?

– Dlaczego nie wolno łamać gałęzi?

– Czyim domem jest las?

– Kto dba o las?

Historyjka obrazkowa ,,Biwak w lesie’’- układanie historyjki indywidualnie na dywanie, opowiadanie jej i wymyślanie swojego zakończenia.

W lesie” – próby układania pytań

Udzielanie odpowiedzi na pytanie Jak należy zachowywać się w lesie? Zwrócenie uwagi na konieczność zakładania butów, które zakrywają całe stopy i nogę do kostki oraz nakrycia głowy – w lesie możemy spotkać mrówki, których ukąszenia są bolesne, i kleszcze, które roznoszą choroby. Podkreślenie, że w lesie nie rozpala się ognisk, co może spowodować pożar lasu.

Wybierając się na biwak zabieramy ze sobą: plecak, namiot, karimatę, śpiwór, menażkę ( lekki, zamykany pojemnik, dwu- lub trzyczęściowy, służący jako naczynie do spożywania posiłków, a czasem też ich przygotowywania ) , koce piknikowe, 2 bochenki chleba, konserwy, dżem, talerze, sztućce piknikowe, kompas (przyrząd nawigacyjny służący do wyznaczania bieżącego kierunku ), pomidory, ogórki, nóż, chusteczki nawilżane, kubeczki, ceratę, wodę.

Zapamiętaj!

„Czego nie możemy robić w lesie?”

Hałasować, śmiecić, zrywać i jeść nieznane rośliny, grzyby, niszczyć mrowisk, niszczyć grzybni, straszyć zwierząt , rozpalać ogniska w lesie.

Karty pracy:

Przyjrzyj się zwierzętom i skreśl te , które nie mieszkają w lesie. Pozostałe zwierzęta pokoloruj.

Użyj STRZAŁEK na KLAWIATURZE do przełączania zdjeć

Inne artykuły z tej kategorii:

Skip to content