Kto mieszka na innych planetach?

8 maja 2020

„Spotkanie z ufoludkiem” opowiadanie B. Koronkiewicz

Wczoraj wieczorem mamusia przeczytała mi bajkę o kosmitach, pocałowała na dobranoc i wyszła z pokoju, a ja wtuliłem się w poduszkę i prawie zasnąłem. Myślałem o tej bajce i o tym, że chciałbym spotkać takiego ufoludka. Nagle wydało mi się, że słyszę pukanie do okna, Trochę się wystraszyłem, ale tylko trochę, bo przecież nie jetem już małym dzieckiem. Powoli odwróciłem głowę w stronę okna i wyskoczyłem z łóżka, ponieważ za oknem zobaczyłem dziwną postać. Podszedłem bliżej i nie mogłem uwierzyć w to, co zobaczyłem: tam był ufoludek! Przyklejał twarz do szyby, nos mu się rozpłaszczył i prosił mnie żebym go wpuścił. Otworzyłem okno, które i tak było trochę uchylone, a wtedy dziwny stworek szybko wskoczył do pokoju i mogłem mu się lepiej przyjrzeć. Był zielony, zupełnie jak w bajce. Miał wielkie, świecące oczy, antenki zamiast uszu i bardzo szeroki nos.

Na sobie miał bardzo błyszczące i szeleszczące ubranko i był mojego wzrostu. Chciałem go zapytać, czy tak jak ja ma sześć lat, ale jakoś nie dałem rady wydobyć z siebie głosu. Nie ze strachu, tylko z wrażenia. A on pokazał mi taki jasny punkcik na niebie i powiedział, że tak mieszka. Mówił w jakimś dziwnym języku, ale ja wszystko rozumiałem.

W końcu i ja się odezwałem. Spytałem czy jest głodny, bo przecież gościa trzeba czymś poczęstować. Pokręcił głową, a więc mnie zrozumiał i już wiedziałem, że zostaniemy przyjaciółmi. Powiedział, że jest bardzo zmęczony, gdyż ma za sobą daleką podróż. Położył się na dywanie, zamknął oczy, a ja mu położyłem pod głowę swoją poduszkę i wyobrażałem sobie jak się rodzice rano zdziwią, kiedy przyprowadzę gościa na śniadanie.

Obudził mnie wesoły głos mamy. Pytała, w kogo rzucałem w nocy poduszką. Jak to rzucałem? Dałem ją swojemu gościowi, który na niej spał. Otworzyłem oczy i …nie zobaczyłem zielonego ludzika. Pewnie przestraszył się mamy, bo jest duża i chyba nie wierzy w ufoludki. A teraz się śmieje, gdy słucha o moim spotkaniu z nowym przyjacielem. Opowiem dzieciom w przedszkolu, one na pewno uwierzą.

Rozmowa w oparciu o wysłuchane opowiadanie:

• jaką bajkę przeczytała mama swojemu synowi wieczorem?
  • o czym myślał chłopiec?
  • kogo chłopiec zobaczył za oknem?
  • o co ufoludek poprosił chłopca?
  • jak wyglądał ufoludek?
  • gdzie mieszkał ufoludek?
  • gdzie ufoludek spędził noc?
  • jakie pytanie zadała synowi mama, gdy obudziła go z rana?
  • jak mama zareagowała na opowieść syna o ufoludku?
  • jak myślisz, czy spotkanie z ufoludkiem wydarzyło się naprawdę?