Kołysanie

28 maja 2020

Dzisiaj zapraszam Was do znanej wszystkim zabawy – zabawimy się w kołysanie. Ta zabawa będzie się szczególnie podobać dzieciom, które lubią wykonywać powtarzające się ruchy. Kołysanie przez inną osobę może okazać się jeszcze przyjemniejsze. Zabawa pomoże dziecku w rozumieniu pojęć: „szybko” i „wolno” oraz komendy „stop”. Pomaga dziecku rozwijać świadomość własnego ciała.

Jak się bawić?

Dorosły staje za dzieckiem. Trzymając dziecko na wysokości bioder lub tułowia, śpiewaj do melodii „Panie Janie” :

Kołyszemy, kołyszemy.

Teraz stop!

Teraz stop!

Znowu kołyszemy,

Znowu kołyszemy.

Teraz stop!

Teraz stop!

Najpierw kołysz dziecko na bok, a potem w przód i w tył. Bujaj je na tyle, by poczuło, że ciało podczas tego ruchu odchyla się od pionu. Kiedy znajdzie się w pionie, powiedz „Stop!”

Mała zmiana

>W kolejnej turze przyspiesz bujanie na boki oraz w przód i w tył. Zanim zaczniesz kołysać, upewnij się, że dziecko jest przygotowane na zmianę ruchu: „Teraz będzie szybko. Jesteś gotowy?”

>W następnej turze bujaj w zwolnionym tempie. Wcześniej uprzedź dziecko: „Teraz będzie wolno”

>To samo ćwiczenie wykonajcie w pozycji siedzącej lub klęczącej.

Odczuwając odchylenia od pionu dziecko uczy się, gdzie znajduje się środek jego ciała. Dzięki temu jest ono w stanie dostosować swoje ruchy, kiedy czuje, że może się przewrócić, gdyż jego ciało się przechyla.

  • Siłę, z jaką dziecko jest kołysane, należy dostosować do jego indywidualnych preferencji.
  • Jeżeli dziecko jest defensywne, delikatne bujanie będzie mu bardziej odpowiadać. Być może będzie wolało kołysać się samo.
  • Niektórym dzieciom zależy na samodzielności, ale trudno im utrzymać równowagę. Warto wówczas przeprowadzić tę zabawę na siedząco lub na kolanach.

Inne artykuły z tej kategorii:

Pieczątki

Pieczątki

Ta zabawa uczy samoorganizacji i planowania czynności, umiejętności ważnych dla samodzielnego nabywania wiedzy, indywidualnej zabawy i wykonywania zadań. Jeśli wykorzystujemy różne sposoby zabawy, dziecko uczy się elastyczności w ustalaniu reguł. Poprzez zabawę...

czytaj dalej
Bezpieczne wakacje

Bezpieczne wakacje

https://www.youtube.com/watch?v=W4RHyjQLfCM Wszystkim Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy,  by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości. Z okazji wakacji życzymy wszystkim dzieciom bezpiecznych i ...

czytaj dalej
Ładowanie wagoników

Ładowanie wagoników

Zapraszam Was do zabawy rozwijającej rozumienie mowy oraz umiejętność planowania działania. Dziecko podczas tej zabawy uczy się realizacji zadania złożonego z kilku działań, podczas których ważna jest współpraca z drugą osobą. Co przygotować? Kilka pojemników (np....

czytaj dalej
Skip to content