Kiedy jestem chory

29 kwietnia 2020

Witam wszystkich serdecznie

Chusteczka – zabawa z chusteczką – usprawnianie aparatu oddechowego i nabywanie umiejętności korzystania z chusteczki podczas kataru.Dzieci otrzymują jednorazowe chusteczki, które rozkładają przed sobą, dmuchają w nie, podrzucają i łapią, wydmuchują nos i wyrzucają do kosza.

KTÓRA CHUSTECZKA – zabawa dydaktyczna.Do zabawy należy przygotować sześć (lub więcej; zależnie od możliwości dzieci) jednorazowych chusteczek. na każdej chusteczce rodzic rysuje lub nakleja prosty, zrozumiały dla dziecka symbol np. kwiatek, listek, motylek, słonko, kółko, serduszko. Wskazane dziecko układa chusteczki w szeregu, przed dziećmi, tak, aby widoczne były symbole na chusteczkach. Dzieci przeliczają chusteczki, określają która jest pierwsza („ta z kwiatkiem”), która druga, trzecia itd. rodzic pyta: która chusteczka jest z listkiem, a dzieci odpowiadają: czwarta. Kolejność ułożenia chusteczek zmienia rodzic lub dzieci.

Rączki pracują, gdy serduszko rysują – rysowanie obiema rękoma na dywanie, w powietrzu, w pojemniku z drobną kaszą, piaskiem oraz układanie ze sznurka, wstążki. – nabywanie płynności ruchów .

Śmiech, to zdrowie – zabawa integracyjna z elementem śmiechoterapii

Dzieci siedząc w kręgu śmieją się cicho, a później głośno wymawiając: ha, ha, ha; hi, hi, hi; ho, ho, ho; he, he, he. Następnie rodzic śmieje się na ha, ha, ha, a dziecko mu odpowiada: hi, hi, hi

Wysłuchanie wiersza J. Brzechwy „KATAR” przeczytanego przez rodzica i wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów.

Spotkał katar Katarzynę – A – psik!

Katarzyna pod pierzynę – A – psik!

Sprowadzono wnet doktora – A – psik!

„Pani jest na katar chora” – A – psik!

*Terpentyną grzbiet jej natarł – A – psik!

A po chwili sam miał katar – A – psik!

Poszedł doktor do rejenta *- A – psik!

A to właśnie były święta – A – psik!

Stoi flaków pełna micha – A – psik!

A już rejent w michę kicha – A – psik!

Od rejenta poszło dalej – A – psik!

Bo się goście pokichali – A – psik!

Od tych gości ich znów goście – A – psik!

Że dudniło jak na moście – A – psik!

Przed godziną jedenastą – A – psik!

Już kichało całe miasto – A – psik!

Aż zabrakło terpentyny – A – psik!

Z winy jednej Katarzyny – A – psik!

  • terpentyna – specyfik na bolesne dolegliwości , jest mieszaniną pochodzącą od żywic oraz olejków eterycznych. Najczęściej pozyskuje się go z sosny, a także świerku. Terpentyna odznacza się charakterystycznym zapachem.
  • Rejent to dawne określenie notariusza, Notariusz na co dzień zajmuje się sporządzaniem dokumentów (spadków, darowizn).

Rozmowa z dziećmi na temat zachowania postaci występujących w wierszu, przenoszeniu choroby, minimalizowaniu ryzyka przenoszenia się wirusów i bakterii (używanie chusteczek, zasłanianie buzi podczas kaszlu i kichania).

Choroba Amelki – historyjka obrazkowa połączona z rozmową. Prowadzący pokazuje pierwszą ilustrację.

Dzieci opisują, co się na niej dzieje, a następnie nie widząc pozostałych obrazków, zastanawiają się, co się mogło wydarzyć później. Rodzic prezentuje kolejną ilustrację.Dzieci sprawdzają, które z ich przypuszczeń okazały
się trafne, i ponownie zastanawiają się, jakie kolejne wydarzenia miały miejsce. Gdy prowadzący pokaże wszystkie ilustracje, ochotnik opowiada całą historię. Rodzic zachęca dziecko do wypowiadania się na temat historii Amelki – przenoszenia się choroby, minimalizowania ryzyka roznoszenia bakterii i wirusów.

Dzieci odpowiadają na pytania:

W jaki sposób Amelka zachorowała?

Od kogo się zaraziła?

Czy można było tego uniknąć?

W jaki sposób?

Co robimy, gdy jesteśmy chorzy?

Kto nam pomaga dbać o zdrowie?


Prowadzący zwraca uwagę na to, jak ważne jest mycie rąk czy zasłanianie buzi i nosa podczas kichania i kaszlu oraz używanie chusteczek higienicznych.

Żeby zdrowym być, trzeba witaminki jeść

Posłuchajcie piosenki

Inne artykuły z tej kategorii:

Informacja dla Rodziców

Informacja dla Rodziców

Drodzy Rodzice, informuję, że Mikołaj w grupie "Pszczółek" odbędzie się 02.12.2020 r., bardzo proszę aby w tym dniu dzieci były ubrane w kolorach: biały, czerwony oraz zielony. Na prośbę Rodziców będą wykonywane zdjęcia ze Św. Mikołajem. Natomiast Wigilia grupowa...

czytaj dalej
Skip to content