Już lato

15 czerwca 2020

Gdzie jest lato?

Witam Was kochani, w przedostatnim tygodniu przed wakacjami

Jak dostrzegliście, na dworze jest coraz cieplej, częściej świeci nam słoneczko, ubieramy się też coraz lżej, zakwitło wiele drzew owocowych , a przed nami długo wyczekiwane wakacje. Więc to czas na kolejną porę roku. Czy domyślacie się jaką? Odgadnijcie zagadkę:

O tej porze roku
są najdłuższe dni,
a słońce z wysoka
grzeje nas i lśni. ( Lato)

Co to jest lato? – burza mózgów – kształcenie cierpliwości podczas oczekiwania na swoją kolej wypowiedzi.Dziecko odpowiada na zadane pytanie.

Letni spacer – opowieść ruchowa

Jest słoneczny, letni dzień (ręce uniesione w górę, palce rąk rozszerzone, jak promienie słoneczne)Idziemy leśną drogą (marsz w miejscu)Rozglądamy się (patrzymy, jak przez lornetkę)Widzimy, uciekającego zająca (podskoki obunóż w miejscu), a na leśnej polanie czerwienią się poziomki i maliny (naśladowanie zbierania leśnych owoców)Idziemy dalej i wchodzimy na łąkę (marsz w miejscu)Rozglądamy się (patrzymy, jak przez lornetkę) Zbieramy kwiaty (kucanie i układanie bukietu z kwiatów)Z leśnymi owocami i bukietami pachnących kwiatów wracamy do domu (marsz w miejscu).

Czy lato słychać? – słuchanie fragmentu „Lato” – A. Vivaldi i swobodne wypowiedzi

Cztery pory roku – zabawa dydaktyczna – kształcenie umiejętności segregowania

Rodzic przygotowuje zestaw przedmiotów/obrazków kojarzących się z poszczególnymi porami roku np.: okulary przeciwsłoneczne, akcesoria z zestawu piknikowego, elementy zimowej odzieży, koszyk na grzyby, kalosze, parasol, kolorowe liście, tulipany oraz 4 pudełka oznaczone symbolicznie podstawowymi kolorami: czerwony – jesień, niebieski – zima, zielony – wiosna, żółty – lato. Dzieci przyporządkowują przedmioty do odpowiednich pojemników i uzasadniają, dlaczego przedmiot pasuje do danego pojemnika.

Posłuchajcie piosenki

Karty pracy:

Lato: Szlaczki 2: ćwiczenie rączki, nauka pisania do druku dla ...

Pokolorujcie obrazek

Kolorowanka – Wakacje!