JAK POWSTAŁA ZIEMIA I ŻYCIE NA NIEJ

28 kwietnia 2020

Dziś porozmawiamy  o tym, jak powstała Ziemia

Na  zajęcia  będzie dziś potrzebny globus (jeśli ktoś nie ma , to poniżej jest ilustracja obrazowująca kulę ziemską), jabłko  oraz magnes –może być mały.

Rodzic wyjaśnia dzieciom jak powstała Ziemia i życie na niej .

Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu „Jak powstała Ziemia”.

– obrazowe pokazanie wewnętrznej budowy Ziemi oraz proporcji występowania mórz i lądów na naszej planecie

„Doświadczenie z jabłkiem „

Opis działania

 – Rodzic zadaje pytanie: „Co jest w środku Ziemi?” Można pokazać to wykorzystując jabłko. Wyobraźmy sobie, że jabłko to Ziemia. Kroimy je i patrzymy co jest w środku: gniazdo nasienne to jądro Ziemi, miąższ to płaszcz Ziemi, a skórka to skorupa ziemska. Dzieci obserwują globus i odpowiadają na pytanie:

„Jakiego koloru jest najwięcej i co on oznacza?”

Rodzic  kroi jabłko na cztery ćwiartki i wyjaśnia, że trzy z nich to morza i oceany oraz inne akweny wodne. Zostaje nam jedna ćwiartka jabłka, która obrazuje powierzchnie lądów na Ziemi. Kroimy te część jabłka jeszcze na pół, ponieważ tyle zajmują na ziemi wysokie góry, pustynie, gdzie nie może mieszkać człowiek. Pozostaje niewielki kawałek jabłka (1/8), która jest miejscem życia ludzi. Trzeba o Ziemię dbać, bo ona nas żywi i dzięki niej żyjemy.

Zjawisko przyciągania ziemskiego”

– Rodzic wyjaśnia dzieciom zjawisko przyciągania ziemskiego.

Jak to się dzieje, że wszystko co znajduje się na Ziemi nie spada z niej, że chodzimy po Ziemi a nie fruwamy, wszystko co nam wypada z rąk spada na Ziemię?

Rodzic wykonuje doświadczenia z magnesami

– obserwacja zjawiska przyciągania ziemskiego.

Wiecie już, że o Ziemię trzeba dbać, bo ona nas żywi i dzięki niej żyjemy. „Ziemia była zawsze naszym domem, kiedyś ludzie bardzo ją kochali, troszczyli się o nią i opiekowali. Nazywali ją Matką i nadali jej piękne imię Gaja. Później ludzie zapomnieli o tym, zaczęli ją niszczyć, siłą wydzierać jej bogactwa i tajemnice. Dlatego Ziemia dziś bardzo choruje i potrzebuje naszej pomocy”.

 A w jaki sposób możemy jej pomóc ? Dowiecie się  słuchając opowiadania pt. „Dbamy o nasze środowisko”.

Inne artykuły z tej kategorii:

UWAGA!

UWAGA!

DRODZY RODZICE. SERDECZNIE ZAPRASZAM NA ZEBRANIE GRUPOWE, KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ DNIA 3.09 (CZWARTEK) O GODZINIE 17:00 W SALI STARSZAKÓW. W ZEBRANIU MOŻE UCZESTNICZYĆ PO JEDNYM RODZICU (OPIEKUNIE) DO JEDNEGO DZIECKA. PODCZAS SPOTKANIA OBOWIĄZUJE MASECZKA ZASŁANIAJĄCA USTA...

czytaj dalej
Skip to content