Jak powstała Polska?

30 kwietnia 2020

Zy pamiętacie legendę o Lechu, Czechu i Rusie? Jeśli nie możecie przypomnieć ją sobie:

Na początku stolicą Polski było Gniezno, a później Kraków – miasto, którego symbolem jest między innymi Smok Wawelski: O nim też krążyły legendy. Posłuchajcie uważnie:

Dawno temu, za panowania króla Kraka nad miastem zawisło niebezpieczeństwo. Pod zamkiem zamieszkał straszny smok. Żądał od mieszkańców miasta, aby codziennie przynosili mu do zjedzenia owce, kury, krowy. Niejeden rycerz próbował pokonać smoka, ale żadnemu z nich nie udało się tego dokonać. Niedaleko zamku żył szewczyk Skuba. Pewnego razu poszedł do króla i powiedział, że wie jak pokonać smoka. Król ucieszył się z tego, chociaż nie wierzył, że prosty szewczyk może wygrać walkę ze smokiem. Szewczyk miał plan, który szybko zrealizował. Wypchał baranią skórę siarką i smołą i podrzucił ją smokowi. Żarłoczny smok połknął barana. Niedługo potem poczuł wielkie pragnienie. Zaczął pić wodę z Wisły. Wypił jej tak dużo, że jego brzuch stał się ogromny i pękł. Wielka radość zapanowała w grodzie Kraka. Świętowano kilka dni i kilka nocy a szewczyk Skuba stał się ulubieńcem mieszkańców, którzy chętnie mu we wszystkim pomagali.

Rozmowa na temat legendy:

  • kto straszył mieszkańców grodu Kraka?
  • komu udało się pokonać smoka?
  • jaką pułapkę przygotował Skuba smokowi?
  • co stało się ze smokiem?

Inne artykuły z tej kategorii:

Skip to content